Bültenler

Borsalar 2023 Zirvelerinden Geriledi

Borsalar 2023 Zirvelerinden Geriledi
Google News Icon Takip Et

Dow Jones haftanın ilk işlem gününde, 2023’ün en yüksek seviyesinden gerilerken, yatırımcılar gösterge endeksinin beş hafta üst üste kazanç elde etmesinin ardından piyasalardaki rallinin devam edip etmediğini merak ediyor. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,20%, S&P 500 0,54% ve Nasdaq 0,97% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Hisseler aralık ayının ilk haftasında durgunlaştı ancak yatırımcılar diğer alanlara hücum etti. Bitcoin ve altın haftaya yükselişle başladı. Bitcoin 41 bin dolar seviyesini geçerek 19 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, altın da şimdiye kadarki en yüksek nominal gün içi seviyesini gördü.

Bugünkü hareketler, tüccarların para politikası için bir sonraki adımları düşündüğü piyasadaki güçlü bir dönemin ardından bir geri çekilmeye işaret ediyor.

Özellikle faiz oranlarına duyarlı olduğu düşünülen teknoloji hisseleri de bugün zorlandı ve Nvidia (NVDA) ve Meta (META) en çok düşüş gösteren piyasa değeri yüksek şirketler arasında yer aldı.

S&P 500, cuma günü Mart 2022’den bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirerek yılbaşından bu yana elde ettiği kazancı neredeyse 20%’ye çıkardı. Mavi çipli Dow 2021’den bu yana ilk beş haftalık galibiyet serisini kaydetti ve yıl için 9,4% artış kaydetti. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq da 2023 yılında 37% artış gösterdi.

👀 Ne Dediler? 

Ekim ayından bu yana hisselerdeki toparlanma, yatırımcıların Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayacağına giderek daha fazla inanmasıyla geldi diyebiliriz. Geçen hafta Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimi beklentilerini azaltmaya çalışmasına rağmen yatırımcılar inançlarını korudu.

Oppenheimer baş yatırım stratejisti John Stoltzfus “Düşüşe geçmiyoruz.” dedi ancak, “yıl sonundaki güçlü rallilerin, yeni yılın ilk çeyreğinde veya ikinci çeyreğinde kâr elde etmek için herhangi bir katalizör üzerinde bazı sorgulamalarla karşılanma eğilimini hatırlayabiliriz.” diye ekledi. 

📊 Hisse Hareketleri

Coinbase (COIN) hisseleri, Bitcoin’in bu yıl ilk kez 41 bin dolar seviyesini aşmasının ardından 6% yükseldi. Coinbase’in yanı sıra diğer kripto para hisseleri arasında Microstrategy (MSTR) 8% ve Marathon Digital (MARA) 11% değer kazandı. 

Uber Technologies (UBER) hisseleri, şirketin Jabil (JBL) ve Builders FirstSource (BLDR) ile S&P 500 endeksinde listeleneceği haberlerinin ardından 5% yükseldi. 

General Motors (GM), Mizuho’nun Cadillac ve Chevrolet üreticisinin notunu “AL” seviyesine taşımasının ardından 2%’ye yakın arttı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC