Borsa İstanbul

Borsadan Son 3 Ayda 1,3 Milyon Yatırımcı Çıktı

February 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsadan Son 3 Ayda 1,3 Milyon Yatırımcı Çıktı

Borsa İstanbul’da yatırımcı düşüşü sürüyor. Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre pay senedi yatırımcı sayısı ocak ayında 376 bin 442 kişi azaldı.

Toplam yatırımcı sayısı bu düşüşle birlikte 7 milyon 267 bin 425 olarak kaydedildi. Bu gerileme borsada son 3 ayda 1,3 milyon yatırımcının çıktığına işaret etti.

Borsada kasım ayından itibaren yatırımcı sayısında düşüş görülürken, ekim ayında 8,6 milyon ile yatırımcı rekoru yaşanmıştı.

Genç Yatırımcılar Borsadan Uzaklaşıyor

Yaş grubu bazında bakıldığında genç yatırımcıların borsadan uzaklaşmaya devam ettiği görüldü. Verilere göre Ocak ayında 20-34 yaş grubundan 311 bin 590 kişinin borsadan çıktı.

Portföy dilimi bazında bakıldığında ise büyük yatırımcıların ocak ayında borsaya yöneldiği görüldü. MKK veri setinde en yüksek portföy dilimi olan 10 milyon ve üzeri portföyü bulunan yatırımcıların sayısı ocak ayında 17 bin 758 olarak kaydedildi. Bir önceki ay 10 milyon TL ve üzeri bulunan yatırımcı sayısı 15 bin 371 olarak kaydedilmişti.

Küçük ölçekli yatırımcıların çıkışı ise ocak ayında devam etti. Portföyü bin TL ile 100 bin TL olan yatırımcı sayısı Ocak ayında 144 bin 363 geriledi. Bu yatırımcı grubu Ekim ayında 6 milyona dayanmıştı.

Borsadan Son 3 Ayda 1,3 Milyon Yatırımcı Çıktı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT