Borsa Haberleri

Borsadaki Belirsizlik, Düşen Hisselere Yarayabilir!

September 13, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Borsadaki Belirsizlik, Düşen Hisselere Yarayabilir!

Barclays’e göre borsalarda yaşanan oynaklık, son dönemde aşırı düşüş yaşıyan hisseleri değerlendirmek için bir fırsat sunabilir. 

Geçen hafta tüm endekslerin üç haftalık kayıp serisini sürdürmesiyle piyasalar âdeta tepetaklak oldu. S&P 500 bu yıl içinde 13%’ten fazla gerilerken diğer endekslerde de benzer kayıplar yaşandı. 

Barclays, 5 milyar doların üzerinde piyasa değerine sahip olan ve son dönemdeki satışlardan sert etkilenen büyük ölçekli şirketleri inceledi. 

Buna ek olarak, 7 Eylül itibarıyla 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI) 35’in altında olan ve analistlerin “YÜKSEK AĞIRLIK” yani hissenin portföydeki ağırlığının yükselmesi olarak nitelendirdiği şirketleri belirledi. 

  • 🤿 Derine Dal: Göreceli Güç Endeksi (RSI), teknik analizde kullanılan finansal bir göstergedir. Bu gösterge, hissenin ilgili zaman aralığındaki kapanış değerlerini bir önceki kapanış değerleri ile karşılaştırarak hesaplanır. Böylece hisse senedinin kısa ve orta vadeli trendi (yükseliş veya düşüş) hakkında öngörüde bulunmayı sağlar.
  • RSI, 30 puanın altında aşırı satım bölgesi olarak ifade edilirken, trendin yukarı dönebileceği yönünde ve hisse için “AL” sinyali olarak yorumlanabilir. 
  • Öte yandan 70 seviyesinin üzerindeki hareketler aşırı alım bölgesini ifade ederken trendin aşağı dönebileceği yönünde ve bu da hisse için “SAT” sinyali olarak yorumlanabilir.

Barclays’in listesinde; Five9 (FIVN), Splunk (SPLK), FedEx (FDX), Nvidia (NVDA) ve Salesforce (CRM) yer aldı. 

Barclays Teknoloji ve Yazılım Firmalarına Dikkat Çekti!

Barclays’e göre, iletişim merkezlerine bulut yazılımı sağlayan Five9 (FIVN), son dönemin en avantajlı isimlerinden biri. Şirketin 14 günlük göreceli güç endeksinin (RSI) 29,2 olması hisselerinin aşırı satıldığını gösteriyor. Five9 hisseleri bugüne kadar yaklaşık 32% değer kaybetti. 

  • Five9 CEO’su Rowan Trollope, konuyla ilgili yaptığı bir açıklamada “Alanında lider platformumuz ve başarısını kanıtlamış uygulamalarımızla kârlı büyüme sağlama konusunda kendimize güveniyoruz.” ifadelerini kullandı.
  • Yine de şirketin ikinci çeyrek geliri, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 32% artarak 189,4 milyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı.

Bu yıl şimdiye kadar 50%’den fazla değer kaybeden Nvidia (NVDA) da Barclays’ın listesine girdi. Şirketin hisse senedi, bankanın fiyat hedefine göre 39%’luk bir yükseliş potansiyeline ve 14 günlük göreceli güç endeksinde (RSI) 30,5 değere sahip. 

Listede yerini alan bir diğer teknoloji şirketi de Salesforce (CRM) oldu. Salesforce’un 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI) 29,3 ve bu da şirketin hisselerinin aşırı satıldığının bir göstergesi. 

Splunk ve FedEx Son Dönemdeki Aşırı Düşüşleriyle Liste de Yer Aldı 

Barclays, kendi belirlediği hedeflere göre 59%’luk yükseliş potansiyeli olan Splunk (SPLK) ve FedEx (FDX) şirketlerini listeye aldı. Splunk’ın 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI) 31,7; FedEx’in ise 28,2.

Geçen hafta Citi, FedEx’in notunu satın alma durumundan nötr seviye indirdi. JPMorgan ise şirketin hisseleri için “YÜKSEK AĞIRLIK” yani hissenin portföydeki ağırlığının yükselmesi çağrısını yineledi. JPMorgan, şirketin bu ayın sonunda açıklanacak kazançları için temkinli bir yaklaşımda bulunarak FedEx’in S&P 500 ve XLI (Endüstriyel Sektör SPDR Fonu)’dan daha düşük bir performans gösterdiğine dikkat çekti. 

Borsadaki Belirsizlik, Düşen Hisselere Yarayabilir!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı