BIST Şirket Haberleri

Borsada Yabancı Oranı İki Buçuk Ayın Zirvesinde

Borsada Yabancı Oranı İki Buçuk Ayın Zirvesinde
Google News Icon Takip Et

Türkiye’yi yakından izleyen yabancı yatırımcıların ilgisinde önemli bir artış yaşanıyor. Borsa İstanbul’da yabancı oranı son 2,5 ayın zirvesine çıktı. Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’daki oranı 29,92%’ye ulaştı. Bu oran, Cumhurbaşkanlığı seçimleri ilk tur öncesinde gördüğümüz 30,21%’den sonraki en yüksek seviye. 

Türkiye’nin İflas Risk Primi Düşüşte: CDS’ler 385 Baz Puan Seviyesinde!

Ekonominin nabzını tutan önemli bir gösterge olan Türkiye’nin 5 yıllık iflas risk primi (CDS) 385 baz puan seviyesinde bulunuyor. İflas risk priminin düşüşü, genellikle ekonomi yönetiminin sağlam olduğuna işaret eder. Bu, yabancı yatırımcıların Türkiye’ye olan güveninin arttığını gösteriyor.

📈 Borsa İstanbul’da Yükseliş Trendi Devam Ediyor!

Borsa İstanbul’da yatırımcıların yüzlerini güldüren bir gelişme daha var: BİST 100 endeksi 7200 puanın üzerine çıkarak yeni bir zirveye ulaştı. Bu yükseliş trendi bankacılık endeksinin de pozitif bölgeye geçmesiyle desteklendi ve tüm endekslerde yükseliş hareketi devam etti.

Borsada Yabancı Oranı İki Buçuk Ayın Zirvesinde

Yenilenebilir Enerjiye 30 Milyar Dolarlık Yatırım ⚡️

Borsa İstanbul’un yükselişini destekleyen bir diğer önemli gelişme ise yenilenebilir enerjiye yapılması planlanan 30 milyar dolarlık yatırım oldu.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile imzalanan işbirliği kapsamında Türkiye’de offshore (deniz üstü) rüzgâr santralleri, güneş enerjisi santralleri ve termik santrallerle, hidrojen üretimi yatırımları yapılacak.

Yaşanan bu gelişme, özellikle enerji sektöründe faaliyet gösteren ve bu alanda iş kolları bulunan şirketleri doğrudan etkileyecek.

Borsada Yabancı Oranı İki Buçuk Ayın Zirvesinde

Borsaya İlgi Artıyor: Yatırımcı Sayısı 5 Milyonu Aştı! 🎉

Borsa İstanbul’da yatırımcı ilgisinin giderek arttığını gösteren bir başka veri de Merkezi Kayıt Kuruluşu’ndan geldi. 30 Temmuz itibarıyla, pay senedi piyasalarındaki yatırımcı sayısı 5 milyonu aştı ve 5 milyon 82 bin 706’ya ulaştı. Bu sayı, sadece bir hafta önce 4 milyon 402 bin 528 olan yatırımcı sayısına kıyasla, 680 bin 178 artışa denk geliyor. 🎯

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: MKK