Borsa Haberleri

Borsada Teknoloji Rüzgarı

Şubat 27, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Teknoloji Rüzgarı

Borsa İstanbul’da Teknoloji Endeksi tarihi seviyelerine yükseldi. Endeks yılbaşından bu yana 75%’in üzerinde artış kaydederken, bugün saat 15.05 itibarıyla 0,60% artışla 16.783 puandan işlem görüyor. Endeks gün içinde ise 17.031 puanla tarihi seviyesine yükseldi. 2024’te şu ana kadar borsadaki teknoloji hisselerinin getirisi, New York borsasındaki devleri geride bıraktı.

Diğer yandan Borsa İstanbul’da BIST 100 endeksi, yılbaşından bu yana 23%’ün üzerinde getiri sağlamayı başardı.

Analistlere göre dünya genelinde yarı iletken çip ve yapay zeka alanında faaliyet gösteren teknoloji şirketleri, Nvidia öncülüğünde gelecek dönemlerde de piyasaların yönü üzerinde etkili olacak.

New York Borsası’ndaki Teknoloji Şirketlerini Geride Bıraktılar

Borsa İstanbul’daki teknoloji şirketleri ise yılbaşında bu yana sağladıkları getirilerle New York borsasındaki teknoloji devlerini geride bıraktı.

2024 yılında şu ana kadar en çok kazandıran ilk 5 teknoloji şirketleri ise şu şekilde gerçekleşti:

  • Fonet Bilgi Teknolojileri (FONET), 330%
  • Kafein Yazılım (KFEIN), 245%
  • Reeder Teknoloji (REEDR), 209,8%
  • Papilon Savunma (PAPIL), 184,1%
  • Matriks Bilgi Dağıtım (MTRKS), 153,8%

Uyarı: Veriler yılbaşından 26 Şubat 2024 kapanışa kadar olan süreci kapsamaktadır.

New York borsasındaki teknoloji şirketlerinin yılbaşından bu yana performanslarına bakıldığında Nvidia (NVDA) 59,7%, Amazon (AMZN) 15%, Meta 36%, Broadcom (AVGO) 17,3% kazandırırken, Tesla (TSLA) 19,8%, Alphabet ise 1,5% kaybettirdi.

Toplam Piyasa Değeri 629 Milyar Lirayı Aştı

BIST Teknoloji endeksinde yer alan 34 şirketin toplam piyasa değeri 629 milyar lirayı aştı. En fazla piyasa değerine sahip teknoloji şirketleri 296,6 milyar lirayla Aselsan (ASELS) olurken, Reeder 65 milyar TL ile ikinci ve Mia Teknoloji 40,2 milyar lira ile üçüncü sırada yer aldı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: AA, Finnet2000