Bültenler

Borsada Son Durum: Bankacılık Krizi, Pozitif Ekonomik Veri ve Faiz Artırmama İhtimali

March 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Son Durum: Bankacılık Krizi, Pozitif Ekonomik Veri ve Faiz Artırmama İhtimali

Credit Suisse (CS) hisselerindeki düşüş nedeniyle Avrupa hisse senetlerinde yaşanan çalkantının finans sektöründeki gerilimi yeniden körüklemesinin ardından borsalar düşüşle açıldı ve dün günün büyük bölümünde oklar kırmızıyı gösterdi. Bu endişeler, üretici fiyat enflasyonunda beklenmedik bir düşüşe işaret eden pozitif ekonomik veriye gölge düşürdü.

Analist Daniel Jones, “Seansın sonuna doğru borsaların bir nebze toparlandığını ve NASDAQ endeksinin kısa bir süreliğine pozitife döndüğünü görmeye başladık. Bu kısmi toparlanma muhtemelen, Credit Suisse Group AG (CS) ile İsviçre’de bulunanlar dâhil olmak üzere dünya genelindeki düzenleyici kurumların, destek ihtiyacı olan finans kuruluşlarını desteklemeye devam edeceğinin görülmesiyle açıklanabilir.” ifadelerini kullandı.

Jones, “Enflasyon verisi pozitif geldi. Şubat ayı verisi ocak ayına kıyasla ay bazında daha güçlü görünüyor ve genel eğilim enflasyonun düşmeye devam edeceği yönünde. Bu gelişmeler, en iyi ihtimalle, FED’in faiz oranları konusunda daha güvercin bir duruş sergilemesine neden olabilir.” diye ekledi.

CME FedWatch aracına göre borsalar dünkü gelişmelerin ardından, faiz artışı olmama ihtimalini artık 53,5% olarak fiyatlıyor. 25 baz puan faiz artırımı olma ihtimali ise 46,5% seviyesine düştü.

Borsada Son Durum: Bankacılık Krizi, Pozitif Ekonomik Veri ve Faiz Artırmama İhtimali

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha