Borsa Haberleri

Borsada Ocak Ayında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde!

January 2, 2024 • 7 dakika okuma süresi
Borsada Ocak Ayında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde!

2023’e hafif karmaşık bir görünümle başlayan borsalar, yılın son iki ayında girdiğimiz son virajda hızlanarak yılı güçlü artışlarla tamamladı. Öyle ki 2023, Dow’un rekor üstüne rekor kırdığı ve S&P 500’ün zirvelerde gezindiği bir yıl oldu. 

Borsa İstanbul tarafına geldiğimizde ise her ne kadar son iki ayı düzeltmeler ile tamamlamış olsak da geçtiğimiz sene önemli ve iki aşamalı bir seçimi geride bırakmasına rağmen borsada yeni zirveleri gördüğümüz bir yıldı.

Ancak her yazın bir kışı olabileceği gibi, bu güçlü rallinin devam edip etmeyeceği de merak konusu. Wall Street’in bazı stratejistleri ve yatırımcıları, piyasaların Yeni Yıl coşkusunu takiben zayıflayabileceği uyarısını yapıyor. 

Sierra Investment Management baş yatırım stratejisti James St. Aubin, “Ne zaman böylesine büyük bir patlama olsa yatırımcıların bir miktar kâr alma durumunda kaldığını düşünürüm. Bu denli güçlü bir rallinin ardından piyasaların hafif yavaşladığını görmek kimseyi şaşırtmaz.” diyor. 

Çeşitli halka arzlara sahne olan Borsa İstanbul ise 2022’yi aratan bir görünüme sahne oldu. 2022 yılı sona erdiğinde Borsa İstanbul TL bazında 196,57% ve dolar bazında ise 110% getiri ile, dünya genelindeki önemli pay piyasalarını geride bırakmış ve söz konusu yükseliş 1999 yılından bu yana en güçlü artış olarak kayıtlara geçmişti. 

Ancak endekste 2023 yılında satış ağırlıklı bir seyir izlendi ve BİST 100 yıllık bazda 35,6% artışla 7.470 puana ulaştı. 2022’deki kazanımların ardından endeks yatırımcısına dolar bazında 16,43% kaybettirdi. 

Peki, borsa yatırımcıları ocak ayında nelere dikkat etmeli? Senin için derledik!

1. 🎯 Borsa İstanbul’da Enflasyon Muhasebesine Dikkat!

2023 yılsonu bilanço dönemi yaklaşıyorken finansallarda etkili olabilecek önemli bir başlık olarak karşımıza çıkan enflasyon muhasebesi, 20 yıl aradan sonra yeniden gündeme taşındı. Stok devir hızı yüksek olan şirketlerin devir hızı düşük olan şirketlere görece daha avantajlı olacağı önemli bir husus olarak notlarımız arasında yerini alıyor. 

Muhasebe uygulamasında bilançosunda fonksiyonel para birimi olarak TL yerine diğer yabancı para birimi kullanılan şirketlerin uygulamaya dahil edilmeyeceği de şirketler arasında önemli bir ayrıma yol açabilir. 31 Aralık 2023 tarihinden itibaren enflasyon düzeltmesinin otomatik olarak uygulanacağı belirtilirken 2024 ve 2025 yıllarında bankacılık ve finans kurumlarının bu uygulamadan muaf tutulacağı bilgisi paylaşıldı. İlgili karar ekonomi alanında düzenlemeler içeren yeni kanun teklifinde yer aldı.

2. 🎯 ABD’li Bazı Hisseler Fazla Alım Noktasında

Wall Street portföy yöneticileri ve teknik analistlerinin yakından takip ettiği bir teknik gösterge, ABD hisselerinin son bir aydır fazla alım noktasında olduğunu gösteriyor. 

S&P 500’deki hareketleri ölçen 14 günlük göreceli güç endeksi (RSI), 19 Aralık’ta 82,4 seviyesine yükselerek 2020’den bu yana en yüksek ölçüme ulaştı. RSI, o zamandan bu yana 70 seviyelerine gerilese de yine de analistler bu noktaya dikkat çekiyor. 

🤔 Neden mi? Çünkü 14 günlük RSI değeri 70’in üzerinde olan bir hissenin aşırı alındığı ve geri çekilme riski altında olduğu kabul edilir. Yüksek bir RSI, genellikle yatırımcıların yakın vadede bir hisse hakkında fazla iyimser olmasıyla ilişkilendirilir. Aksine, 30’un altındaki bir RSI değeri genellikle bir hissenin aşırı satıldığı ve en azından kısa vadeli bir sıçrama yapmaya hazır olabileceği anlamına gelir. Düşük bir RSI genellikle bir hisseye yönelik duyarlılığın azaldığını gösterir.

Öte yandan Wall Street’in favori “korku ölçütü”, yatırımcıları henüz yeterince endişelendirmiyor. 

S&P 500’e bağlı opsiyonlardaki alım satım faaliyetlerine bağlı olarak endeksin gelecek aylarda ne kadar volatil olmasının beklendiğini ölçen Cboe Volatility Index veya kısaca Vix, aralık ayında pandemi döneminden bu yana ilk kez 12 seviyesinin altına indi. 

3. 🎯 Faiz Borsanın Düşmanıdır: Ocakta TCMB Faiz Kararına Dikkat!

21 Aralık 2023 tarihli PPK toplantısında alınan kararla beraber TCMB’nin politika faizini beklentilere paralel olarak 42,5%’e yükselttiği izlendi. Yeni yılda ilk PPK toplantısının 25 Ocak tarihinde gerçekleşmesi ve daha küçük adımlarla da olsa faiz artışına devam edilmesi bekleniyor. 

Faiz oranlarının yüksek seyretmesinin, mevduat faizlerine olan ilgiyi yeniden canlandırmasıyla borsa yatırımına rakip oluşturduğu, şirketlerin borçlanma maliyetlerinin artırmaya devam ettiği izleniyor. Negatif bir unsur olarak karşımıza çıkan bu gelişme borsa adına önemli bir döngüsellik anlamı taşıyor. Ancak mevduat faizlerinde henüz reel faize ulaşılamamış olmasıyla enflasyondan korunma adına tam koruma sağlayamadığı da unutulmamalı. Faiz döngüsünde sona yaklaşıldığının vurgulanması ise borsada baskı yaratan negatif döngüde sona gelindiği konusunda önemli bir sinyal olarak dikkat çekiyor.

4. 🎯 Enflasyon Bir Kez Daha Ket Vurabilir

Faiz indirimleri açıklamalarının da desteklediği üzere, her ne kadar Fed’in enflasyon mücadelesinin sona yaklaştığı yorumları yapılsa da bazı yatırımcılar 11 Ocak’ta açıklanacak olan enflasyon  (TÜFE) rakamları konusunda biraz endişeli. 

Cleveland Fed, tüketici fiyatlarının aralık ayında 0,3% artacağını öngörüyor. Bu tahminin doğru çıkması, enflasyonun mayıs ayından bu yana en sıcak seviyeye ulaşması anlamına gelecek. 

Ayrıca çekirdek enflasyon hafif soğusa bile, Raymond James’ten Larry Adam’a göre hisseler bu duruma geçmişteki kadar büyük bir coşkuyla yanıt vermeyebilir:

Aralık ayında TÜFE’nin dezenflasyon trendini desteklemeye devam eden rakamlar göstermesini umuyorum ancak buradaki asıl soru şu: Bu dinamikten destek alarak ralliyi sürdürülebilir miyiz?” 

5. 🎯 Bilançolar Beklentileri Karşılayabilecek mi?

Bu yıl birçok hisse bilançosundan güçlü bir destek aldı. 2022’nin son üç ayından itibaren en büyük ABD şirketleri bilançolarının yıllık bazda eridiğini gördükten sonra, bu bilanço resesyonu sona erdi ve şirketler Wall Street tahminlerinin üzerinde rakamlar açıkladı. 

Yapay zekâ patlaması ve ABD ekonomisinin resesyondan kaçınmasının analistlerin bilanço beklentilerini artırdığını belirten Wall Street, şimdi şirketlerin bu yüksek beklentiler karşılayıp karşılayamacağını merak ediyor. 

Öte yandan tablo oldukça pozitif, analistler 2024’te S&P 500’ün çift haneli bilanço artışı açıklayacağını öngörüyor. FactSet’e göre analistler S&P 500’deki toplam bilançoların 2024 takvim yılında 11,7% büyümesini bekliyor. 

Çeyrek dönem bazında ise analistler; 2024’ün birinci çeyreğinden üçüncü çeyreğine, bilanço büyümesinin sırasıyla 6,8%, 10,8% ve 9% olacağını tahmin ediyor ve bu güçlü artışın yılın son çeyreğinde 18,2% bir büyüme göstereceğini öngörüyor.

2024’ün bilançoları da 12 Ocak’ta BlackRock (BLK), Citigroup (C), JPMorgan (JPM) ve Wells Fargo (WFC) gibi bankalarla başlıyor.

Borsada Ocak Ayında Dikkat Edilmesi Gereken 5 Madde!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: MarketWatch