BIST Şirket Haberleri

Borsa İstanbul’dan Fiyat Adımı Düzenlemesi

November 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’dan Fiyat Adımı Düzenlemesi

Borsa İstanbul, pay piyasasında fiyat adımı ve kotasyon yayılma aralıkları düzenlemeleri ile borsa yatırım fonlarında açılış seansı uygulanmasına yönelik değişikliğe gidildiğini duyurdu.

Buna göre:

Paylar,  yeni  pay  alma  hakları,  gayrimenkul  sertifikaları,  sahipliğe  dayalı  kira  sertifikaları,  borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları işlem sıralarında geçerli olan fiyat adımı uygulaması aşağıdaki tablolarda yer aldığı şekilde yeniden düzenlenmiştir.

Borsa İstanbul'dan Fiyat Adımı Düzenlemesi
Borsa İstanbul'dan Fiyat Adımı Düzenlemesi

Söz  konusu  sermaye  piyasası  araçlarında  gerçekleştirilen  piyasa  yapıcılık  faaliyeti  çerçevesinde geçerli  olan  maksimum  kotasyon  yayılma  aralıkları  aşağıdaki  tabloda  yer  aldığı  şekilde değiştirilmiştir.

Borsa İstanbul'dan Fiyat Adımı Düzenlemesi

Borsa yatırım fonu işlem sıralarının seans akışı içerisine 09.40 – 09.56 saatleri arasında emir toplama ve 09.56 –  10.00  saatleri  arasında  eşleştirme  seanslarından  oluşan  bir  açılış seansı ilave edilmiştir.

Bu değişiklikten fiyatı 250 TL ve üstü olan pay senetleri, gayrimenkul sertifikaları, sahipliğe dayalı kira sertifikaları ile fiyatı 500 TL üstü olan borsa yatırım fonları, gayrimenkul yatırım fonları ve girişim sermayesi yatırım fonları etkilenecektir.

Söz konusu değişiklikler 6 Kasım 2023 tarihinden itibaren devreye alınacağından 3 Kasım Cuma günü seans sonrası iletilen emirlerin, yeni fiyat adımları ile uyuşmaması durumunda emriniz iptal edilebilir. Yatırımcıların sorun yaşamamak için, 4 Kasım Cumartesi günü verdiği emirleri tekrar kontrol etmesi oldukça önemlidir.

İlgili Borsa İstanbul duyurusu detayları için tıklayınız.