BIST Şirket Haberleri

Borsa İstanbul’da Mermer Sektörünün İlk Halka Arzı: Tureks Turunç Madencilik

November 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Mermer Sektörünün İlk Halka Arzı: Tureks Turunç Madencilik

Mermer sektöründe faaliyet gösteren Marble Systems Tureks Turunç Madencilik, Borsa İstanbul’da “MARBL” kodu ile yatırımcıların karşısına çıktı. Sektörde halka arz edilen ilk şirket olma özelliği taşıyan Tureks, halka arz büyüklüğü olarak 646.971.151 TL’lik bir rakam duyurdu. Bu halka arz ile şirketin 25,80%’lik bir kısmı halka açılmış oldu.

Gong Töreni ve Şirketin Yolculuğu

Borsa İstanbul’da gerçekleşen gong törenine Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun ve şirketin üst düzey yöneticileri katıldı. Korkmaz Ergun törende Tureks Turunç Madencilik’in 40 yıla yakın süredir devam eden üretim ve ihracat başarısını, sadece bir iş değil aynı zamanda vizyon ve cesaret hikayesi olarak nitelendirdi ve şirkete “Borsa İstanbul ailesine hoş geldiniz” dedi.

Marble Systems Tureks Turunç Madencilik’in Başarısı ve Planları

Tureks Turunç Madencilik, yıllık 100 bin ton üretim hacmiyle Türkiye mermer ihracatında ilk 5’te yer alıyor ve önemli AR-GE çalışmalarıyla sektörde öncü rol üstleniyor. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Osman Turunç, şirketin 50’den fazla ülkeye ihracat yaptığını ve halka arzın, sürdürülebilirliği ve şeffaf duruşu ile şirketi daha üst seviyelere taşıyacağını belirtti. Ayrıca elde edilen gelirle operasyonel ve Ar-Ge yatırımlarını hızlandıracaklarını ve ABD’deki dağıtım ağı başarısını Avrupa’ya taşımayı hedeflediklerini ifade etti.

ABD Ağı Avrupa’ya Taşınacak

Marble Systems Tureks Turunç Madencilik Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Münir Turunç da ABD’de bine yakın bayi, 12 showroom ve 7 depo ile sağlam bir altyapıya sahip olduklarını ve halka arz geliriyle bu ağın Avrupa’da da kurulacağını açıkladı.

Yatırımcıların İlgi Gösterdiği Halka Arz

Halka arza yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından gösterilen ilgi dikkat çekiciydi. Toplam halka arz büyüklüğünün 1,81 kat talep geldiği belirtiliyor. Bu ilgi, şirketin ve sektörün geleceği açısından olumlu bir sinyal olarak değerlendirilebilir.

Borsa İstanbul'da Mermer Sektörünün İlk Halka Arzı: Tureks Turunç Madencilik

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks, KAP