Borsa Haberleri

Borsa İstanbul’da Bizi Neler Bekliyor?

Kasım 21, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Bizi Neler Bekliyor?

Perihan Tantuğ: Bu bölümümüzde Hem ABD borsaları hem de Borsa İstanbul’daki genel yükselişin bir analizini yapacağız. 

ABD Borsalarının Geçtiğimiz Haftaki Gündemi

ABD tarafında geçtiğimiz haftalarda TÜFE verisi hem manşette hem de çekirdekte beklentilerin altında gelince borsalarda bir süredir beklenen tepkimeler yaşandı. 

Peki, bundan sonra ne olacak?

Bu arada TÜFE rakamlarının açıklanmasının hemen ardından ÜFE rakamları da açıklandı. ÜFE rakamları da eylül ayındaki %0,4 artış olması yönündeki beklentilerin altında, %0,2 artış olarak açıklandı. 

Açıklanan bu verileri pozitif yorumlayabilirdik. Veriler, piyasadaki fiyatlara pozitif yansımaya başlamıştı ki bir son dakika haberiyle karşı karşıya kaldık. Polonya’nın Ukrayna sınırında bulunan bir köye füze düşmesi bir son dakika haberi olarak gündeme düştü. Bu haber sonrasında borsalarda büyük bir oynaklık yaşandı ve hisseler kazançlarını geri verdi.

Bu noktada ABD başkanı Biden’ın açıklamaları piyasaları bir nebze olsa yatıştırdı. Biden’ın yaptığı açıklamalar füzenin Rusya’ya değil, Ukrayna’ya ait olduğu yönündeydi. Böylelikle ABD vadelileri, biraz karışık seyretti. 

Fakat son dakika haberi öncesi piyasaların pozitif fiyatlandığı saatleri değerlendirdiğimizde, Walmart’ın beklentilerin üzerinde açıklanan bilançosu S&P 500 endeksinde bir itici güç oluşturdu.

Peki, Borsa İstanbul’daki Son Durum Nasıl?

Borsa İstanbul, küresel piyasalara kıyasla çok daha farklı fiyatlamalarla karşı karşıya. BIST 100 endeksi bu podcast yayınlandığında 4.100 bandının üzerinde seyrediyor. Bu, TL bazlı olarak %156’lık, dolar bazlı olarak %83’lük, avro bazlı olarak da %99’luk bir getiriyi işaret ediyor. Peki, bu ne demek? Yani, yılın başında siz avronuzu bozup endekse pozisyon açtıysanız %99 bir getiri, dolarınızı TL’ye çevirip Borsa İstanbul’a yatırım yaptıysanız %83 getiri elde ettiğinizi gösteriyor.

Hali hazırda pozisyonlarınız varsa “eyvah direnç seviyesine geldim” diyerek satmaya odaklanmaktansa çok yakın stoplarla endekste ne zaman kâr realizasyonu başlayabilir diye takip etmek gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü bu zamana kadar karşılaştığımız dirençleri tıkır tıkır geçtik. 

Şunu bir kenara not etmek gerek: Finansal piyasalarda tepe ve dibi genelde piyasaya yeni girmiş yatırımcılar tesadüfen bulur. Eğer profesyonel bir yatırımcı olmak istiyorsanız tepe ve dibi aramayın! Bu birinci opsiyon. İkinci olarak momentuma eşlik edebilirsiniz. Yani, dirençler geçilirken borsaya dahil olabilirsiniz. Ya da “ben en kârlı şekilde en tepeden satabilirim?” düşüncesinden uzaklaşmanız gerekir. 

Burada destekler kırılırken pozisyon kapatmak demek kârdan bir miktar ödün vermek demektir. 

ABD borsaları ve Borsa İstanbul’a yönelik teknik analizin tüm detayları Perihan Tantuğ ile Kahve ve Borsa’nın yeni bölümünde!

Yeni bölümü yazının başındaki oynatıcıdan kolayca dinleyebilirsiniz.

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti