Borsa İstanbul

2023’te Borsa İstanbul’da Halka Arz Rekoru Kırıldı

Aralık 22, 2023 • 2 dakika okuma süresi
2023’te Borsa İstanbul’da Halka Arz Rekoru Kırıldı

2023 yılında borsada halka arz rekoru yaşandı. Bu yıl toplamda 55 şirket halka arz edilirken bu halka arzların toplam büyüklüğü 73,3 milyar TL’ye ulaştı.

Son rekor 2021 senesinde yaşanmış ve o sene 52 şirket halka arz edilmişti.

💰 Nominal Satış Tutarı 3,9 Milyar TL Oldu

Halka arz edilen şirketlerin toplam nominal satış tutarı 3 milyar 914 milyon TL olurken, toplam halka arz büyüklüğü 73 milyar 317 milyon TL olarak gerçekleşti.

🚀Yılın En Büyük Halka Arzı TAB Gıda Oldu

Yılın en büyük halka arzını TAB Gıda gerçekleştirdi. TAB Gıda’nın halka arz büyüklüğü 6 milyar 825 milyon TL seviyesinde gerçekleşti. TAB Gıda’yı 3 milyar 335 TL ile Akfen Yenilenebilir Enerji, 3 milyar 461 milyar TL ile Enerya Enerji ve 3 milyar 95,56 milyon TL ile Kayseri Şeker izledi.

Halka Arz Olan Şirketlerin Sektörel Dağılımları

Bu yıl halka arz olan şirketlerin sektörleri ise şöyle:

İmalat Sektörü – 19 Şirket

Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı – 10 Şirket

Enerji Sektörü – 9 Şirket

Finans – 4 Şirket

Tarım – 3 Şirket

Diğer – 10 Şirket

🏢 İşte 2023 Yılının Halka Arz Olan Şirketleri

2023 yılında halka arz edilen şirketler ise şöyle:

Tapdi Oksijen (TNZPT), Söke Un (SOKE), Astor Enerji (ASTOR), Maçkolik (MACKO), Bülbüloğlu Vinç (BVSAN), Göknur Gıda (GOKNR), Akfen Yenilenebilir Enerji (AKFYE), Eksun Gıda (EKSUN), Koza Polyester (KOPOL), Cvk Madencilik (CVKMD), Europower Enerji (EUPWR), Grainturk (GRTRK), Cw Enerji (CWENE), BigChefs (BIGCH), Kayseri Şeker (KAYSE), Bien Yapı (BIENY), Katılımevim (KTLEV)

Pasifik Eurasia (PASEU), A1 Capital (A1CAP), Forte Bilgi (FORTE), Atakey (ATAKP), Kaleseramik (KLSER), Fuzul GYO (FZLGY), Asce GYO (ASGYO), İzdemir Enerji (IZENR), Ofis Yem (OFSYM), Tatlıpınar Enerji (TATEN), Enerya Enerji (ENERY), Bay Döner (BYDNR), Kuzugrup GYO (KZGYO), Ebebek (EBEBK)

Tarkim (TARKM), Gıpta Ofis (GIPTA), Adra GYO (ADGYO), Reeder (REEDR), HatSan (HATSN), Dmr Unlu (DMRGD), Meka Beton (MEKAG), Dofer Yapı (DOFER), Borlease (BORLS), MHR GYO (MHRGY), Tab Gıda (TABGD), Vera Konsept GYO (VRGYO), Tureks Turunç Madencilik (MARBL), 1000 Yatırımlar Holding (BINHO), Agrotech (AGROT), Ekos Enerji (EKOS), Cates (CATES), Batı Ege (BEGYO), Şeker Yatırım (SEGYO), Mega Metal (MEGMT), Kuzey Boru (KBORU), Sur Tatil Evleri (SURGY), Avrupakent GYO (AVPGY).

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti