BIST Şirket Haberleri

Borsa İstanbul, 2023’te Halk Arz Büyüklüğünde Dünya Dokuzuncusu Oldu!

August 25, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul, 2023’te Halk Arz Büyüklüğünde Dünya Dokuzuncusu Oldu!

Dealogic’in verileri ışığında, 2023 yılında Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen halka arzlardan tam 1,9 milyar dolarlık gelir elde edildi. 

Avrupalı Rakiplerimizi Geride Bıraktık 🇹🇷

Financial Times’ın haberine göre, Borsa İstanbul bu yıl Frankfurt, Londra ve Milano gibi daha büyük borsaları geride bıraktı. Başka bir deyişle, 1,9 milyar dolarlık halka arz büyüklüğü ile Türkiye dünya sıralamasında dokuzuncu sıraya oturdu.

İlk Beşte Kimler Var? 🌏

Çin, 40 milyar dolarlık geliri ile ilk sırada yer alırken ABD 10 milyar doları aşan gelir ile ikinci sırada. Bu iki ülkeyi Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya ve Hindistan takip ediyor. Türkiye’nin önündeki diğer piyasalar Japonya, Hong Kong ve Romanya olurken 10. sırada Güney Kore yer aldı.

Yatırımcı Sayısında Büyük Artış! 💥

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun 18 Ağustos’ta açıkladığı verilere göre, Borsa İstanbul’da yatırımcı sayısı 5,9 milyonu aşarak yeni bir rekora imza attı. Yabancı yatırımcı oranı 30%’lara kadar gerilese de yurt içi yatırımcılar bu boşluğu dolduruyor. Yüksek enflasyonist ortamın da bu ilgi artışında önemli bir etkisi olduğu belirtiliyor.

Getirilerde Göz Kamaştırıcı Artış 📈

2022’nin başından itibaren Borsa İstanbul BIST 100 endeksi 38%, toplamda ise 318% yükselme kaydetti. Dolar bazında son 1,5 yılda 104%’lük bir artış yaşandı. Halka arz endeksi ise BIST 100’e göre neredeyse iki kat daha fazla getiri sağladı.

2023’ün İlk 8 Ayında, 2022’nin Tamamını Geride Bıraktık 📆

2023’ün ilk 8 ayındaki halka arz sayısı, 2022’nin tamamını geride bıraktı. Ocak-ağustos dönemindeki 30 ilk halka arz, 2021’in ardından en yüksek değer olarak kayıtlara geçti. Borsada ilk halka arzlar, 2021 ile beraber hızlı bir artış gerçekleştirmişti.

Bu yılın en dikkati çeken halka arzları ise Astor Enerji, Europower Enerji, Forte Bilgi İletişim, Katılımevim, SDT Uzay, Oncosem Onkolojik, Tapdi Oksijen, CVK Maden, Bülbüloğlu Vinç ve Kaleseramik oldu.

Borsa İstanbul, 2023'te Halk Arz Büyüklüğünde Dünya Dokuzuncusu Oldu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı