Borsa Yorumları

Borsa Çalkantısına Kalkan Olabilecek Temettü Hisseleri

April 16, 2024 • 5 dakika okuma süresi
Borsa Çalkantısına Kalkan Olabilecek Temettü Hisseleri

Son dönemlerde hem makro etkiler hem de jeopolitik gerilimlerin yol açtığı borsalardaki dalgalanma, bazı yatırımcıların temettü hisselerini değerlendirmeleri için iyi bir fırsat olabilir. 

Geçtiğimiz hafta enflasyon verilerinin beklenenden daha yüksek gelmesinin ardından ABD borsaları kırmızıya boyanırken, Fed’in bu yıl faiz indirimlerine gideceğine ilişkin umutlar da darbe aldı. 

Capital Wealth Planning kurucusu ve baş yatırım yetkilisi Kevin Simpson için temettü yatırımı uzun zamandır firma stratejisinin bir parçası. Ancak Simpson, “temettü aristokratları” gibi sadece yüksek ödeme yapan ya da on yıllardır temettülerini sürekli olarak artıran şirketlere odaklanmayı tercih etmiyor.

Bunun yerine, temettü büyümesinin nasıl bir trend izlediğini görmek için beş yıllık bir zaman aralığına odaklanıyor ve değerlemelere dikkat ediyor. Simpson “Sırf temettü artırma konusunda cazip bir geçmişi var diye bir hisse için fazla ödeme yapmak istemezsiniz.” diyor.

Simpson ayrıca sektörler arasında çeşitliliği koruyor ve kazançlar ile kazanç büyümesini yakından izliyor:

✍️ “En önemli kısım, şirketin temettü büyümesini destekleyecek kazanca sahip olması nedeniyle temettünün artmasıdır. Bir şirketin kaldıraç veya borçlanma yoluyla temettülerini artırmasını istemezsiniz. Temettüyü destekleyecek kazanç artışına sahip değillerse, hisse fiyatı zarar görecektir. Toplam getiri, tek başına nakit akışından çok daha önemlidir.”

Temettü yatırımına daha temelden bir yaklaşım benimseyen Simpson’ın farklı sektörlerde beğendiği ve portföyünde bulundurduğu temettü hisselerini birlikte inceleyelim:

💸 Simpson, JPMorgan Chase’in (JPM) beş yıllık bileşik yıllık temettü büyüme oranının 10,3% olduğunu belirterek, bankanın 12’lik bir ileri fiyat-kazanç oranına sahip olduğunu söyledi.

Temettü getirisi 2,4% seviyesindeki finans devi, geçtiğimiz hafta bilançosunu açıkladı. Bankanın ilk çeyrek gelirleri 42,55 milyar dolarla analistlerin 41,85 milyar dolarlık tahmininin oldukça üzerinde gelirken, net kâr yıllık bazda 6% artışla 13,42 milyar dolara yükseldi. Hisse başına kârı da 4,44 dolarla 4,11 dolarlık konsensüsü aştı.

Hisseler, bugüne kadar 6%’nın üzerinde artış gösterdi.

🛢️ Simpson, 5% oranında beş yıllık bileşik yıllık temettü büyüme orana sahip Marathon Petroleum’un (MPC) “muazzam bir nakit akışına” sahip olduğunu düşünüyor. Şirketin temettü getirisi şu an 1,6% seviyesinde.

Değerleme açısından çok çok sağlam.” diyen Simpson, elektrikli araçlar otomobil filolarını tamamen ele geçirene kadar petrol rafinerisinin de fayda sağlamaya devam edeceğini söylüyor. Marathon Petroleum, 2024’te şimdiye kadar 35% değer kazadı. 

💳 Simpson, şu anda 0,8% temettü getirisi sağlayan Visa’nın (V) son beş yılda temettüsünü yaklaşık 17% oranında artırdığını söyledi.

Yatırımcının “Bu güçlü temettü büyümesi çok ama çok iyi. İnanılmaz derecede güçlü bir küresel marka.” olarak tanımladığı Visa’nın ileri F/K’sı 26 olsa da, bunun 31 olan rakip Mastercard’dan (MA) daha düşük olduğuna dikkat çekti. Hisse, bugüne kadar 12% yükseldi. 

💻 Ocak ayından bu yana 12%’ye yakın yükselen teknoloji devi Microsoft (MSFT), Simpson’a göre 10,5% beş yıllık bileşik yıllık temettü büyüme oranına sahip. Hissenin temettü getirisi 0,7% ve ileri F/K’sı ise 36 seviyesinde.

Simpson, “Hiçbir ölçüte göre ucuz değil ancak yapay zekâ temalı bir şirket. Arkasında inanılmaz bir hikaye ve çok güçlü bir kazanç büyümesi var.” yorumunu yapıyor.

🇹🇷 Borsa İstanbul’da Önemli Şirketlerin Temettü Kararları

Borsa Çalkantısına Kalkan Olabilecek Temettü Hisseleri

Temettü ödeyen hisseler Borsa İstanbul’da da dikkat çekiyor. Hatta önümüzdeki günlerde, Borsa İstanbul tarafında da önemli şirketlerin temettü ödemeleri bulunuyor. 

🎯 Bunlardan biri Sabancı Holding (SAHOL). KAP’a yapılan açıklamaya göre şirket, 2 Mayıs’ta hisse başına 2,64 TL temettü ödemesi teklifini şirket genel kuruluna sunacak. 

Sabancı Holding’in temettü geçmişine baktığımızda; son 5 dönemde 5 kez temettü ödemesi gerçekleştirirken, bu dönemlerde ortalama olarak kârının 14%’sini ortakları ile paylaştı. 12 kurum SAHOL için “AL” tavsiyesi verirken, bu kurumların şirket için ortalama hedef fiyatı 109,6 TL seviyesinde.

🎯 Bir diğer öne çıkan şirket ise yine Sabancı Holding’in bünyesinde yer alan Enerjisa (ENJSA).Şirket, 2 Mayıs’ta yatırımcılarına hisse başı net 2,51 lira temettü dağıtacak. 

Şirketin temettü geçmişine baktığımızda son 5 dönemin 5’inde de temettü ödemesi gerçekleştirdi. Bu senelerde ödediği temettü ile Enerjisa kârının ortalama 63,8%’sini yatırımcılarıyla paylaştı. 11 Kurumun Enerjisa için ortalama hedef fiyatı 71,7 TL seviyesinde. 7 kurum Enerjisa için “AL” tavsiyesi verirken, 4 kurum ise “TUT” tavsiyesinde bulunuyor.

Borsa Çalkantısına Kalkan Olabilecek Temettü Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC