Borsa İstanbul Notları

Borsa 2023’te Reel Getiri Sağladı mı?

January 15, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsa 2023’te Reel Getiri Sağladı mı?

Yatırım yapılan tutarın üzerinde elde edilen her değer getiri anlamı taşır. Ancak getirinin reel anlamda bir getiri olarak kabul edilmesi için yatırıma tanınan sürecin sonunda oluşan sermayenin, başlangıç sermayesinden daha yüksek bir alım gücüne sahip olması gerekir. Bu durum anlamlı bir getiri sağlayabilmek için enflasyonun üzerinde bir getirinin hedeflenmesi gerektiğine işaret eder.

Para Politikası ve Borsa

📊 2023 Yılı Endeks Getirileri (%)

 • BIST100 → 35,60
 • BIST30 → 34,92
 • BISTTUM → 39,69

2023 yıl sonunda Borsa İstanbul’da endeks getirilerinin yıllık enflasyon oranı olan 64,77%’nin aşağısında gerçekleştiğini izledik. Getiri sağlanmış olsa da alım gücünü artıracak oranda reel bir getirinin sağlanmadığını görüyoruz.

❓ Borsada 2023’te Reel Getiri Sağlanabilir miydi?

Endeksler şirketlerin piyasa değeri ölçeklerine göre fazla veya görece daha az etkiledikleri bir gösterge olarak karşımıza çıkıyor. Aslında borsa yatırımcıları endekslere değil, şirketlere yatırım yapıyorlar. Bu sebeple endekslerin getiri performansları borsa yatırımcılarını direkt olarak bağlayan bir konu değil.

Yatırımcılar endeksin getirisi ile değil, portföylerinde bulunan hisse senetlerinin getiri oranlarına odaklanırlar. Kişilerin portföyleri sağlıklı ve başarılı kararlar ile endeksin çok daha üzerinde getiri sağlayabilecekleri gibi endekse paralel ya da endeksten daha düşük performansta izleyebilirler.

Şimdi beraber endeks şirketlerinin kaçının enflasyon oranı üzerinde, kaçının aşağısında getiri sağladığını inceleyelim. 

(Not: Performansı ölçülen süre 1 yıl iken 2023 yılbaşından sonra halka arz olan şirketlerin bulunduğu Halka Arz endeksi hesaplamaya dahil edilmemiştir.)

Borsa 2023'te Reel Getiri Sağladı mı?

📊 Toplam 100 şirketten oluşan BIST100 endeksinde;

 • 28 şirketin → enflasyon üstü 
 • 1 şirketin → enflasyona paralel (eşit ya da 5% aşağısında)
 • 34 şirketin → enflasyon altı
 • 25 şirketin → negatif  getiri sağladığı izlenmiştir.

📊 Toplam 30 şirketten oluşan BIST30 endeksinde;

 • 8 şirketin → enflasyon üstü
 • 1 şirketin → enflasyona paralel (eşit ya da 5% aşağısında)
 • 12 şirketin → enflasyon altı
 • 8 şirketin → negatif  getiri sağladığı izlenmiştir.

📊 Toplam 521 şirketten oluşan BISTTUM endeksinde;

 • 147 şirketin → enflasyon üstü
 • 4 şirketin → enflasyona paralel (eşit ya da 5% aşağısında)
 • 158 şirketin → enflasyon altı
 • 156 şirketin → negatif  getiri sağladığı izlenmiştir.

💡 Bu verilerden yola çıkarak endekslerde oransal anlamda şirket sayısına göre en başarılı endeks (enflasyona paralel veya üzerinde getiri sağlayan şirket sayısı) sıralamasının;

→ BIST30 > BIST100 > BISTTUM şeklinde oluştuğu görülmüştür.

👉 Bir diğer sonuç ise yatırımcının portföy başarısının mutlak olarak endekse paralel, üzerinde ya da aşağısında gerçekleşeceği kanısının yanlış olduğudur.

Sağlıklı olan yatırımcı olarak endekse değil şirketlere odaklanmaktır. Şirketlerin açıklamış oldukları beklenti rakamlarına, beklentilerin tahmin edilen enflasyonun üzerinde olmasına, bu şirketlerin geçmiş yıllarda beklenti karşılama oranlarının yüksek olmasına, şirketin faaliyet gösterdiği sektörde beklentilere ve konjonktürel uyuma sahip olup olmadığına dikkat etmelidir.

Bu anlamda Midas’ın ve diğer aracı kurumların yayınlamış oldukları araştırma raporları, resmi kurumların aylık ve yıllık olarak yayınladıkları raporlar, şirketlerin yayınladıkları faaliyet ve finansal raporları yol gösterici olacaktır.

Endeks üzeri getiriye ulaşmanın en kolay ve basit yolu bu yöntemlerden ayrılmadan sabırlı ve bilinçli olmaktır. Bu yüzden borsacı değil yatırımcı olmak, her zaman stressiz ve sağlıklı olan davranış modeli olmuştur.

Borsa 2023'te Reel Getiri Sağladı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000