Piyasa Öncesi

Borç Tavanı Görüşmeleri Devam Ederken Borsalar Karışık Kapandı

May 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borç Tavanı Görüşmeleri Devam Ederken Borsalar Karışık Kapandı

Haftanın ilk işlem gününde yatırımcıların odağı ABD hükümetinin borç tavanı gündeminde kalmaya devam etti ve Nasdaq, 12.720 puanla dünü Ağustos 2022’den bu yana en yüksek düzeyde tamamladı.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,50% ve S&P 500 0,02% yükselirken, Dow Jones 0,42% düştü.

Analist Yorumu 

Analist Jack McIntyre, “Tamamlanma tarihi yaklaştıkça, borç tavanı yatırımcı gündeminin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor. Görüşmelerde muhtemelen tartışmaya açık ve kapalı noktalar var ve işlerin nasıl ilerlediği düşünüldüğünde, son dakika bir karara varılması olası, çünkü kimse karşı tarafa boyun eğmek istemiyor.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Borç tavanı gündemine yönelik belirsizliğin kısıtlayıcı bir faktör olması

2. Banka hisselerindeki güçlü seyrin güveni desteklemesi

3. FED açıklamalarının ardından ABD Hazine tahvillerindeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Emlak, Sağlık, Teknoloji

Zayıf: Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Çin hükümeti, Micron Technology (MU) bellek çiplerinin satın alımını yasakladı ve şirket hisseleri dün kapanışta 2,9% düştü. 

Meta Platforms (META) Avrupa Komisyonu’nun veri güvenliği kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle İrlanda’nın veri güvenliği kuruluşu tarafından 1,3 milyar dolar para cezası aldı. Piyasalar söz konusu cezai yaptırımı bir zayıflık olarak gördüğü için açılış öncesi hafif düşen META, günü 1,1% artıda tamamladı. 

Chevron (CVX), Colorado merkezli petrol ve doğalgaz şirketi PDC Energy’i (PDCE) 7,6 milyar dolarlık bir anlaşmayla satın alacağını duyurdu. Bu haberin ardından gün sonunda Chevron hisseleri 1,8% düşerken, PDC hisseleri 7,2% yükseldi. 

Japonya merkezli Mizuho Financial Group’un, Greenhill’i (GHL) 550 milyon dolarlık bir anlaşma ile satın alacağı açıklamasının ardından Greenhill gün sonunda 116% ralli yaptı. 

Borç Tavanı Görüşmeleri Devam Ederken Borsalar Karışık Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı