Piyasa Öncesi

Borç Tavanı Gelişmeleriyle Borsalar Artıda Kapandı

May 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borç Tavanı Gelişmeleriyle Borsalar Artıda Kapandı

ABD Başkanı Joe Biden’ın dün borç tavanı konusunda ikili bir anlaşmaya varılabileceği yönündeki iyimser açıklamaları ve Western Alliance’ın (WAL) mevduatlarındaki artışla toparlanan bankacılık hisseleri, borsalara olumlu yansıdı. Nasdaq, Ağustos 2022’den bu yana en yüksek düzeyinde kapandı.

Dün kapanışta; Nasdaq 1,28%, S&P 500 1,19% ve Dow Jones 1,24% yükseldi.

Analist Yorumu 

Borç tavanı gündemindeki iyimserliğe rağmen analist James Ragan, “anlaşma yapılamaması durumunda hisselerin savunmasız” bir konuma gelebileceklerini söyledi. Ragan, “Piyasalardaki belirsizlik hala oldukça yüksek ve borç tavanı da bu belirsizliğin bir kısmından sorumlu, hatta piyasadaki yükselişi de kısıtlıyor olabilir.” diyor. 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Western Alliance’ın yatırımcı güvenini tazeleyen açıklamaları

2. Target bilançosunun aldığı olumlu tepkiler

3. Borç tavanına yönelik belirsizlikle piyasadaki endişelerin devame etmesi

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Finans, Enerji, Tüketici Ürünleri, Sanayi, Emlak

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Sağlık

Öne Çıkan Hisseler

Tesla (TSLA), CEO Elon Musk’ın yeni ürünler üzerinde çalıştığı iması ve küresel ekonomi geçen “zorlu bir yılın” ardından ekonomik görünümde iyileşme beklentileriyle kapanışta 4,4% yükseldi. 

Target (TGT) birinci çeyrek bilançosunda beklentileri aşarak dünü 2,6% artıda tamamladı ancak perakendeci, ikinci çeyrek kârlılığı için zayıf beklentiler açıkladı.

TJX Companies (TJX), T.J. Maxx, Home Goods ve Marshalls mağazalarının birinci çeyrekte satışları düşük kalsa da beklentilerin üzerinde kâr açıklamalarıyla 0,9% yükseldi.

WeWork (WE), CEO’sunun işten çıkarıldığı açıklamasıyla Mizuho’dan aşağı yönlü bir güncelleme aldı ve hisse 24,7% düştü. 

Borç Tavanı Gelişmeleriyle Borsalar Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı