Piyasa Öncesi

Borç Tavanı Gelişmeleri Öncesi Borsalar Artıda Kapandı

May 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borç Tavanı Gelişmeleri Öncesi Borsalar Artıda Kapandı

ABD yatırımcıları, borç tavanı görüşmelerinin yeniden gündeme gelmesini izlerken kapanışta borsalarda karışık bir seyir görüldü. 

Dün kapanışta; Nasdaq’ta 0,66%, S&P 500 0,30% ve Dow Jones 0,14% yükseldi. Böylece, Dow Jones endeksindeki beş günlük kayıp serisi sonlandı.

Analist Yorumu 

Analist Edward Moya, “Şu an piyasalara sıkı bir bekle ve gör modu hakim. Herkes borç tavanı tartışmalarının son ana kadar gerilimli geçeceğini biliyor ve önümüzdeki birkaç çeyrek dönemde bölgesel bankaların odakta olacağını göreceğiz.”

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Borç tavanına yönelik süregelen belirsizlik

2. Güveni artıran bazı birleşme ve satın alma haberleri

3. Bölgesel banka hisselerinde genel olarak pazarı destekleyen toparlanma

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham madde, Finans, Teknoloji, Sanayi 

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Tüketici Ürünleri, Sağlık, Emlak

Öne Çıkan Hisseler

Newmont (NEM), Avustralyalı altın ve bakır üreticisi Newcrest Mining’i 17,5 milyar dolara satın almayı kabul etti ve dünü 2,5% artıda kapattı.

Oneok (OKE) Magellan Midstream Partners’ı (MMP) 18,8 milyar dolarlık nakit ve hisseden oluşan bir anlaşmayla satın alacak. OKE gün sonunda 9% geriledi. 

Borç Tavanı Gelişmeleri Öncesi Borsalar Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı