Piyasa Öncesi

Borç Tavanı Anlaşması Son Aşamalarına Yaklaştı, Borsalar Karıştı!

May 31, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borç Tavanı Anlaşması Son Aşamalarına Yaklaştı, Borsalar Karıştı!

Geçen haftanın sonunda yasa yapıcıların borç tavanı konusunda vardığı anlaşmanın Kongre’den onayı beklenirken, FED’in faiz artışlarına devam edip etmeyeceğine yönelik süregelen endişeler ve yapay zekâ yazılımlarının potansiyeliyle yükselen teknoloji hisseleri, borsalarda karışık bir görünüme sebep oldu. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,32% yükselirken, Dow Jones 0,15% düştü ve S&P 500 4.205 puanda görece sabit kapandı. 

Analist Yorumu 

Raymond James analisti Ed Mills, ABD’nin temerrüde düşmesinin piyasada kaosa yol açabileceğini, bu nedenle anlaşmanın kabul edileceğini düşünüyor: “Bunun alternatifi çok kötü olduğu için, kararsız üyelerin de bitiş çizgisini geçmek için anlaşmanın lehine oy vereceğine inanmaya devam ediyoruz. Ancak anlaşmanın içeriği ve piyasa üzerindeki etkileri de aynı derecede önemli.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Büyüme hisseleri ve piyasa değeri yüksek (mega-cap) şirket hisselerindeki güçlü seyrin devam etmesi

2. ABD Başkanı Joe Biden ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Kevin McCarthy’nin borç tavanı konusunda bir anlaşmaya varmasına gelen tepkiler

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Teknoloji, Tüketici Ürünleri, Emlak

Zayıf: Enerji, Ham madde, Sanayi 

Öne Çıkan Hisseler

Nvidia (NVDA) geçen haftalarda açıkladığı güçlü bilançosunun ardından, dün yapay zekâyla ilişkili bir dizi yeni ürün ve hizmet duyurdu. Şirket hissesi kapanışta 3% yükselirken, yapay zekâ heyecanı Palantir Technologies (PLTR), Advanced Micro Devices (AMD) ve C3.ai (AI) gibi şirket hisselerine de olumlu yansıdı. 

Tesla (TSLA), CEO Elon Musk’ın yaklaşık üç yıl sonra yeniden Çin’i ziyaret etmesine yönelik heyecanla şirket kapanışta 4,1% değer kazandı.

Newell Brands (NWL), Kuzey Amerika dağıtım ağını “düzenleme” amacıyla, yeniden yapılandırma ve tasarruf planını uygulamaya başlayacağını açıkladı ve şirket hissesi dünü 2% artıda tamamladı. 

Borç Tavanı Anlaşması Son Aşamalarına Yaklaştı, Borsalar Karıştı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı