Bültenler

BoJ’un Ardından Sıra Fed’e Geldi

March 20, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BoJ’un Ardından Sıra Fed’e Geldi

ABD borsaları, dün Japonya Merkez Bankası’nın (BoJ) tarihi bir hamleyle gevşek para politikasını sonlandırmasından destek alarak yeşilde kapandı. Bugün ise tüm gözler Fed’in açıklamalarında olacak.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,39%, S&P 500 0,56% ve Dow Jones 0,83% yükseldi.

✍️ Analist Yorumu 

Piyasaların favori yapay zekâ hissesi Nvidia yine manşetlerdeydi. Wall Street, şirketin GTC Konferansı’nda tanıttığı yeni çiplerin hâlihazırda fiyatlandığını belirtti ve bu durum hissenin kısa süreliğine düşmesine yol açtı.

Ancak CEO Jensen Huang’ın şirketin veri merkezi payının arttığı açıklamalarından destek bulan NVDA günü artıda tamamladı. 

Öte yandan bu haftanın ana gündemini oluşturan merkez bankaları gelişmeleri de borsalar yakından takip ediliyor. 

Dün BoJ, 17 yılın ardından ilk kez faiz oranını artırarak tarihi bir faiz adımı attı. Bu değişim BoJ’u negatif faizlerden çıkan son büyük merkez bankası haline getirirken, Japon merkez bankasının ultra gevşek para politikasına dayalı on yıllık büyük teşvik programının da sonunu getirdi.

Bu akşam ise tüm gözler Fed’de olacak. Merkez bankasının mevcut faiz politikasında bir değişiklik açıklaması beklenmiyor ancak faiz indirimlerinin geleceği açısından Başkan Jerome Powell’ın açıklamaları merak ediliyor. 

Hecht Commodity Report’un yatırım grubu lideri Andrew Hecht, “FOMC toplantısı tüm varlık sınıflarındaki piyasalar için kritik öneme sahip olacak. İhtimaller para politikasında değişiklik yapılmamasından yana olsa da, şeytan ayrıntıda gizlidir; açıklama ve Başkan Powell’ın basın toplantısı hisseler, tahviller, emtialar ve tüm varlık sınıflarındaki piyasaları yönlendirecektir.” yorumunu yapıyor.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Nvidia’nın Blackwell AI platformunu duyurduktan sonra gerileyip kapanışa dp-oğru toparlanması

2. Fed’in yayınlayacağı nokta grafiği öncesi belirsizlik

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Enerji, Temel Tüketim Malları, Sanayi, Sağlık

Zayıf: İletişim, Emlak, Ham Madde

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, merakla bu akşam Fed Başkanı Jerome Powell’ın yorumlarını bekliyor. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Fed Akşamı

Yine o gün geldi çattı; Federal Açık Piyasa Komitesi faiz kararı için toplandı ve bu da yatırımcıların Fed’in faiz oranları konusunda izlemeyi planladığı yön hakkında ipuçları için ekran başında olacakları anlamına geliyor. Genel kanı, politika yapıcıların son dönemde merkez bankasından gelen mesajlara sadık kalacağı yönünde. Bu da çoğu gözlemcinin Fed’in bugün bir faiz indirimi açıklamasını beklemediği anlamına geliyor. Ancak “nokta grafiği” ya da FOMC’nin oy veren ve vermeyen 19 üyesinin yıl sonuna kadar ve 2026 ve sonrasına kadar faiz oranlarında ne görmeyi beklediklerini gösteren grafikte, geleceğin ne getireceğine dair bazı sinyaller yer alabilir. 

💰 2. Bitcoin’deki Düşüş Sürüyor

BoJ’un Ardından Sıra Fed'e Geldi

Bitcoin hafta başından itibaren kapıldığı aşağı yönlü ivmede hareket etmeye devam ederek, geçen haftanın rekor seviyesinin 10 bin dolardan fazla altına, 61 bin dolara düştükten sonra 64 bin dolar civarında işlem gördü. Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasından bu yana tüm kripto para piyasası yaklaşık 400 milyar dolar değer kaybetti; Ether ve Solana gibi altcoinlerde de sert düşüşler görüldü. 

BoJ’un Ardından Sıra Fed'e Geldi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing