Borsa Yorumları

Boğa Rallisinin İkinci Ayağında Bu Hisseler Kazanacak – Morgan Stanley

Nisan 1, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Boğa Rallisinin İkinci Ayağında Bu Hisseler Kazanacak – Morgan Stanley

Morgan Stanley Yatırım Yönetimi’nden Andrew Slimmon’a göre, şu an piyasada yatırımcıların döngüsel hisselere yatırım yaparak faydalanabileceği bir rotasyon yaşanıyor.

✍️ “Tüm Muhteşem Yedili hisseleri birlikte hareket etmiyor ve bunun nedeni, bazı temellerin çatallanmış olması. Bu, insanların aslında kazananları ve kaybedenleri seçtiğine dair sağlıklı bir işaret.” diyen bankanın kıdemli portföy yöneticisi, geçtiğimiz yıl hisselerde ralliye yol açan ve teknoloji devlerinden oluşan Muhteşem Yedili için durumun değiştiğini söylüyor. Slimmon, “Piyasa yoluna devam etti ve ilgilenecek yeni şeyler buldu.” diye ekliyor. 

Hisseler güçlü bir 2023’ün ardından bu yıla da hızlı bir başlangıç yaptı ve S&P 500 2024’ün ilk üç ayında 10,2% değer kazandı. S&P 500’ün yanı sıra mavi çipli Dow Jones ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq da bu dönemde rekor seviyeler gördü.

💡 Slimmon, enflasyonun yapışkanlığı nedeniyle bu yaz bir geri çekilme yaşanmasını beklese de, bunun yatırımcıların piyasadan uzaklaşmak yerine topuklarını daha derine kazmaları için bir fırsat sunabileceği söyledi. 

Yatırımcılara portföylerinde daha döngüsel bir eğilime sahip olmalarını tavsiye eden Slimmon, geçtiğimiz ay en iyi performans gösteren sektörlerin enerji, malzeme ve sanayi olduğuna dikkat çekti. Enerji sektörü mart ayında 10,4%, malzeme sektörü 6,2% ve sanayi sektörü 4,3% artış gösterdi.

Stratejist döngüsel hisselerdeki dönüşe atıfta bulunarak, “Konsensüs yumuşak bir inişe geçtiği için, piyasanın diğer bölümlerinin yanıt verdiğini görüyorsunuz ve bu çok iyi bir işaret. Ekonomi gerçekten yavaşlamak üzere olsaydı, bu alanlarda liderlik göremezdiniz. Boğa piyasasının ikinci aşamasının başlarındayız.” dedi.

👀 Boğa piyasasının Yeni Kazananları

Rallinin ikinci aşamasında Slimmon, beğendiği hisseler arasında Applied Materials (AMAT), Ameriprise Financial (AMP) ve Valero Energy’yi (VLO) sayıyor.

💾 Portföy yöneticisine göre, yarı iletken ekipmanları üreticisi Applied Materials, ABD yarı iletken sektörünün artan büyümesinden, Altyapı Yatırım ve İstihdam Yasası’ndan ve pandemi sonrası hükümetin altyapı harcamalarından faydalanmak için çok iyi bir konumda. Endüstriyel lider United Rentals (URI) ve çimento şirketi CRH (CRH) de altyapıya yönelik mali politika harcamalarının diğer yararlanıcıları olduğunu söyledi.

Applied Materials hisseleri, yarı iletken ve teknoloji hisseleri etrafındaki yapay zekâ kaynaklı heyecanla bu yıl 27%’den fazla artış gösterirken, CRH ve United Rentals’ın her biri yaklaşık 25% değer kazandı.

💰 Ameriprise Financial, Slimmon’ın finans sektöründeki favori seçimlerinden biri. Bu sektör, portföy yöneticisinin geçen yılki rallinin ardından hisse ve tahvil gibi diğer varlıklara akmasını beklediği “para piyasalarında oturan çok yüksek seviyedeki para” nedeniyle sevdiği bir sektör. Ameriprise hisseleri, bu yıl 15,4% ve son 12 ayda 45,4% değer kazandı.

🛢️ Enerji kapsamında ise Slimmon, ekonominin zayıflamaya başlaması halinde bu alanın güç göstermeye devam edebileceğini söyledi. Slimmon, petrol rafinerisi Valero Energy’yi, rafinerilerin daha yüksek fiyatlardan ve ABD’deki durmuş petrol rafinaj kapasitesinden yararlandığını söyleyerek, hâlâ yükselecek yeri olan güçlü bir seçim olarak vurguladı. 2024 yılında hisse 31% değer kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC