Borsa Yorumları

BofA’ya Göre ABD’de Vergi İadesi Sezonu Bu Hisselerde Artışa Yol Açabilir

Şubat 16, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BofA’ya Göre ABD’de Vergi İadesi Sezonu Bu Hisselerde Artışa Yol Açabilir

Bank of America’ya göre, daha küçük yatırımcılar genellikle yılın bu zamanlarında borsada çok aktif olurlar ve bu da tercih ettikleri şirketlerin performansını güçlendirme eğilimindedir. Banka ayrıca mevcut boğa piyasasında vergi iadesi sezonunun mevsimsel etkisinin de belirgin olabileceğine inanıyor. 

Bank of America’ya göre bankanın perakende müşterileri, Dow Jones’un Mart 2023’ten bu yana en kötü gününü gördüğü salı günkü piyasa gerilemesini büyük ölçüde satın aldı. 

💭 Bankanın notunda, salı günü perakende yatırımcılar için geçen yılki işlem seanslarının 90%’ından daha büyük bir alım-satım eğilimi görüldüğü belirtildi:

Spekülatif faaliyetlerdeki son artış sürpriz oldu ama olmamalıydı. İleriye doğru daha fazla hareket alanı olduğunu da düşünüyoruz.

Bank of America’ya göre bu bir sürpriz olmamalı çünkü yılın bu zamanlarında küçük yatırımcılar vergi iadelerini geri alıyor ve bunun büyük bir kısmını borsada değerlendirme eğiliminde oluyorlar. ABD’de vergi iadesi dönemi, genellikle ocak sonu ya da şubat başında başlıyor.

💡 Bu eğilime paralel olarak Bank of America, en fazla perakende katılımını temsil eden hisselerden bir sepet oluşturdu. Bu sepet, son dört yılın her birinde S&P 500’ün üzerinde bir performans gösterdi ve bu yıl da endeksi geride bırakma yolunda ilerliyor:

  • Marathon Oil (MRO)
  • American Airlines Group (AAL)
  • Unity Software (U)
  • Netflix (NFLX)
  • SoFi Technologies (SOFI)
  • Palantir Technologies (PLTR)
  • Boeing (BA)
  • Tesla (TSLA)
  • Nvidia (NVDA)
  • Advanced Micro Devices (AMD)

❣️ Perakende yatırımcıların bazı yapay zekâ hisselerindeki son artışlardan sorumlu olabileceği BofA notuna göre, çip üreticileri AMD ve Nvidia, bankanın perakende favori sepetinde sırasıyla birinci ve üçüncü en büyük ağırlıkları temsil ediyor. 

21 Şubat’ta bilançosunu açıklamaya hazırlanan Nvidia hisseleri, bu ay şimdiye kadar yaklaşık 19% yükseldi. Nvidia şu anda Reddit’te en çok bahsedilen hisse ve işlem masasına göre hacmin yarısından fazlası borsa dışından geliyor. 

Perakende yatırımcılar hâlâ Nvidia’yı beğeniyor ancak Wall Street profesyonelleri şüphelerini dile getirmeye başladı. FactSet’e göre, hisseler son 12 ayda 236% arttı ve konsensüs hedef fiyat, mevcut seviyelerden 7,4%’lük bir geri çekilme öngörüyor.

⚖️ Elbette bu isimlerin hepsi kazanacak diye bir şey yok; BofA perakende yatırımcıların da “kaybedenler arasında dipten balık avlamayı sevdiğini” belirtiyor.

Tesla perakendecilerin bir diğer gözdesi ancak hisseyi çevreleyen duyarlılık değişmeye başlıyor. Bank of America, Nvidia’nın yaklaşık bir hafta öncesinden başlayarak Reddit’te en çok bahsedilen hisse olarak elektrikli araç üreticisini geride bıraktığını söylüyor.

Şirketin bilanço tahminlerinin altında rakamlar açıklaması ve bu yılın ilerleyen dönemlerinde bir yavaşlama öngörmesinin ardından hisseler 2024 yılında yaklaşık 22% değer kaybetti.

Boeing de yıla kötü bir başlangıç yapmaktan mustarip bir perakende favorisi. Uçak üreticisi, Alaska Airlines (ALK) uçuşundaki kazadan sonra 737 Max 9’larda keşfedilen gevşek cıvataların etkisiyle mücadele ediyor Hisseler yalnızca bu ay 3% düşerek bugüne kadarki 21,5%’lik gerilemeye katkıda bulundu.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti