Borsa Yorumları

BofA’nın “AL” Dediği Güvenlik Hisseleri

October 10, 2023 • 4 dakika okuma süresi
BofA’nın “AL” Dediği Güvenlik Hisseleri

Güvenlik, son dönemlerde gündeme oturan yeni gelişmelerle tüm dünyada giderek daha önemli hale geliyor. Bank of America da bu ortamda, yatırımcı portföylerinin belirli isimlere sahip olmaktan fayda sağlayabileceğini düşünüyor.

Banka dün, hisseleri güvenlik merceğinden inceleyen “Geleceğin Güvenliği” raporunu yayınladı. Rapor, hem fiziksel güvenlik hem de siber güvenlik alanında faaliyet gösteren şirketleri içeriyor.

👀 Analist Felix Tran “Eğer siber suç zararı bir devlet olsaydı, dünyanın en büyük üçüncü ekonomisi olurdu. Yeni dünya, gıda/enerji kıtlığı, sosyal kutuplaşma ve eşitsizlik risklerinin birbirine yaklaşmasıyla daha az güvenli hissettiriyor. Bu tedirgin ortamda birçoğumuz istikrar, emniyet ve güvenlik arzuluyoruz.” diyor.

BofA’nın raporu, Hamas’ın İsrail’e karşı düzenlediği ve İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu’nun ülkesinin savaşta olduğunu ilan etmesine neden olan saldırının ardından geldi. İsrail-Hamas arasındaki bu savaş, güvenlik ve siber güvenliğin dünyada oynadığı rolün giderek arttığının da altını çiziyor.

İşte Bank of America’nın tehlikeli bir dünyada başarılı olabileceğini düşündüğü altı güvenlik hissesi:

  • Thermo Fisher Scientific (TMO)
  • Honeywell International (HON)
  • TransUnion (TRU)
  • Cyberark Software (CYBR)
  • Crowdstrike Holdings (CRWD)
  • Motorola Solutons (MSI)

🎯 CrowdStrike BofA listesine “çevrimiçi dünyada güvenlik” segmentinde girdi. Siber güvenlik hisseleri bu yıl yaklaşık 68% arttı ve şirket, yapay zekâyı ürün yelpazesine dahil etmek için attığı adımlarla dikkat çekti.

BofA analisti Tal Liani, “CrowdStrike’ın platformu, 100% bulut tabanlı birkaç mimariden biri ve gelişmiş tespit ve düzeltme yetenekleri de dahil olmak üzere platform genişliği ile yerleşik şirketleri yerinden etmek için benzersiz bir konuma sahip.” yorumunu yaptı. 

🎯 Bugüne kadar 29% artış gösteren bilgi güvenliği şirketi CyberArk Software CEO’su Matt Cohen, ağustos ayında CyberArk’ın yapay zekâ kaynaklı fidye yazılımı saldırılarından korunmak için milyonlarca dolar yatırım yaptığını söyledi.

Liani, “CyberArk, sağlam bir teknolojik hendeğe sahip olan ayrıcalıklı erişim pazarında (PAM) açık ara bir liderdir.” dedi. 

🎯 Listeye giren bir diğer isim de tüketici kredi raporlama kuruluşu TransUnion oldu. BofA, şirketin birleşme ve satın almalar yoluyla dolandırıcılık önleme işini büyütmesini beğendiğini ve çevrimiçi dolandırıcılık konusundaki endişeler devam ederken şirketin önemini koruyacağını söyledi.

Analist Heather Balsky, “Bu faktörler, tüketiciye dönük şirketlerin bir işlemin diğer tarafında kimin olduğunu ve güvenilir teknoloji ve veri ortaklarıyla çalıştıklarını bilmelerini giderek daha önemli hale getiriyor.” dedi. 

🎯 Fiziksel güvenlik alanında Motorola Solutions listeye girdi. Hisseler, 2023’ün başından bu yana 9%’dan fazla artış gösterdi. Şirket, kamu güvenliği için kullanılan telsiz sistemleri üretiyor ve ayrıca komuta merkezi yazılımı geliştiriyor.

Analist Tomer Zilberman, “Fiziksel güvenlik, kamu güvenliği ve kurumsal güvenlikte güçlü bir araçtır; ancak bu tür teknolojilerin uygunsuz kullanımı kişisel gizlilik üzerinde zararlı etkilere sahip olabilir. Bazı Asyalı satıcıların Batı ülkelerinde kısıtlanmasının da gösterdiği gibi, bu teknolojilerin uygunsuz kullanımı pazara erişimin engellenmesine yol açabilir ve Motorola gibi Kuzey Amerika merkezli Ar-Ge ve üretim şirketlerine yapısal bir destek sağlayabilir.” yorumunu yaptı.

BofA’nın “AL” Dediği Güvenlik Hisseleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC