Borsa İstanbul

BofA’dan TCMB Faiz İndirimi Tahmini

BofA’dan TCMB Faiz İndirimi Tahmini
Google News Icon Takip Et

BofA Merrill Lynch Türkiye Ekonomisti Zümrüt İmamoğlu, Türkiye ekonomisine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türkiye’de seçim sonrasında para akışı olduğunu ifade eden İmamoğlu, bono piyasasında 8 milyar dolar civarında giriş olduğunu ifade ederek “Merkez Bankası çok adım attı. Herkesin konuştuğu carry trade de başladı. Cari açık konusunda çok endişe yok yatırımcı tarafında. En büyük odak noktası enflasyon. Ama nereye düşecek, ne kadar düşecek? Bütün ülkelerde enflasyon beklentileri tahminlerin hep üzerinde kaldı. Pek çok ülkede faiz indirimi beklentileri ötelendi” dedi.

“TCMB Faiz Adımı İçin Önümüzdeki 3 Ayı Bekleyecektir”

İmamoğlu, faiz adımı için dezenflasyonun hızına bakılması gerektiğini belirterek “Enflasyon ilk başta hızlıca düşüyor sonra yavaşlıyor. Orada zorluk başlıyor.” dedi.

Merkez Bankası’nın faiz adımı atması için önümüzdeki 3 ayı bekleyeceğini ifade eden İmamoğlu “Önce bir yazın nerede dengeleniyor onu görmek lazım. Haziran enflasyonu Merkez Bankası için kritik. Likidite tarafında da adımlar attılar. Yeni bir adım beklemiyorum” yorumunu yaptı.

“Faiz İndirmek için En Erken Fırsat Aralıkta”

İmamoğlu, baz senaryolarına Aralık ayında faiz indirimi koyduklarını dile getirerek, yıl sonu enflasyon beklentisinin 42% olduğunu ve faiz indirimi için en erken fırsatın aralık olduğunu düşündüklerini ifade etti.

İmamoğlu’na göre enflasyon 38%’e yaklaşırsa faiz indirimi olabilir.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Cnbc-e