Borsa Yorumları

BofA, Yapay Zekâ Devrimine Güç Verecek Bu Hisselere “AL” Diyor

April 22, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BofA, Yapay Zekâ Devrimine Güç Verecek Bu Hisselere “AL” Diyor

Yapay zekâya yatırım söz konusu olduğunda, yatırımcılar artık teknolojinin ötesindeki şirketlere; gayrimenkul, enerji ve kamu hizmetlerine yönelmeye başlıyor.

Yapay zekâ teknolojileri dünyasını desteklemeye yönelik yenilenen bir ihtiyaç nedeniyle patlama yaşayan veri merkezlerine güç talebindeki artış, veri merkezi parçaları sağlayıcılarına yönelik talebi de körüklüyor. 

📝 Bank of America’ya göre bu tedarikçiler arasında enerji üreticileri, şebeke ekipmanı üreticileri, şebeke teknolojisi sağlayıcılarının yanı sıra veri merkezine hizmet veren kablolama ve elektrik şebekesi için kullanılan uranyum ve bakıra bağlı emtia şirketleri de yer alıyor.

Talep, ‘geleneksel’ veri merkezi alanı için güçlü kalmaya devam ediyor, fiyatlandırma gücü gerçek ve yapay zekâ talebi henüz başlangıç aşamasında.” diyen BofA analisti Thomas Thornton, yapay zekâ iş yüklerinin güç kullanımının 2023 ile 2028 yılları arasında yıllık 25% ile 33% aralığında bir bileşik büyüme oranıyla artmasının beklendiğini belirtti. 

Thornton, yapay zekâ işlemlerinin daha yoğun güç tüketen grafik işlem birimlerinde de yükseliş eğiliminde olduğunu ve GPU’ların güç tüketiminin arttığını, bunun da yapay zekâ için tasarlanmış yeni veri merkezlerini desteklediğini sözlerine ekledi.

❇️ Bu görünüm kapsamında BofA, veri merkezi ihtiyacını karşılayacağını düşündüğü aşağıdaki hisseleri “AL” olarak değerlendiriyor:

  • Aspen Technology (AZPN)
  • Caterpillar (CAT)
  • Digital Realty Trust (DLR)
  • Eaton (ETN)
  • Equinix (EQIX)

🏗️ Bankaya göre Caterpillar, yedek güç üretimi için motor sağlama konusunda derin bir mirasa sahip olduğu için bu temada “küçümsenen” bir şirket.

Analistler, veri merkezlerinin, diğer son pazarlar yavaşlasa bile Caterpillar’ın kazançlarında parlak bir nokta olmaya devam ettiğini çünkü enerji üretim biriminin son dört çeyrekte şirketin genel büyümesini geride bıraktığını belirtti. 

Şirketin bir yıl içinde veri merkezlerine ve hastanelere 450 bin kilovattan fazla kurulum yapan dizel jeneratör setlerinin lider üreticisi olduğunu söyleyen BofA, yönetimin veri merkezlerinin güç talebini karşılamak için on yıldan bu yana ilk kez kendi sermaye harcamalarını artırdığını da sözlerine ekledi.

BofA’nın 385 dolarlık hedef fiyatına göre Caterpillar hisseleri önümüzdeki 12 ay içinde 7,6% artış potansiyeline sahip. Hisseler, bu yıl şimdiye kadar yaklaşık 20% değer kazandı.

🏠 Analist David Barden’e göre, gayrimenkul yatırım ortaklıkları Digital Realty Trust ve Equinix de “yapay zekâ talebinin erken başlangıçlarını yakalamaya başlıyor.” Her iki şirket de bu yıl gelirlerinde güçlü bir artış bekliyor ancak konu net gelirlere geldiğinde şirketler birbirinden ayrışıyor.

Barden, “EQIX’teki güçlü kâr-zarar büyümesi en iyi seçim tezimizi desteklerken, DLR bu açıdan daha çok bir ‘sabır hikayesi’. DLR, birleşme ve satın almalar, hisse ihracı vb. nedenlerle uzun zamandır EQIX’ten daha yavaş bir büyüme hikayesi olmuştur. Bununla birlikte yatırımcılar, üst düzey trendler göz önüne alındığında gelecekte daha iyi bir büyüme beklentisiyle bunu geçmişte bırakabileceklerini gösterdiler.” diyor.

BofA, Digital Realty ve Equinix hisselerinin sırasıyla yaklaşık 24% ve 33% artmasını öngörüyor. Digital Realty hisseleri bu yıl 1,7% artış gösterirken, Equinix ise 7,1% geriledi.

💾 Yazılım şirketi Aspen Tech ve elektrik bileşenleri üreticisi Eaton, veri merkezi altyapısı ve güç tedarikçileri söz konusu olduğunda BofA’nın yükselişte olduğu diğer isimler.

BofA, Eaton hisselerinin bu yıl 25%’ten fazla değer kazandıktan sonra 12,2% daha yükselebileceğini düşünüyor ve “Döngüsel işletme kaldıracı, güçlü marj performansı ve Eaton’ın daha az döngüsel portföy karışımından beklenen artış nedeniyle premium bir değerlemenin garanti edildiğini savunuyoruz.” diyor.

BofA, Yapay Zekâ Devrimine Güç Verecek Bu Hisselere “AL” Diyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC