Borsa İstanbul

BofA: TCMB Yıl Sonuna Kadar 250 Baz Puan Faiz İndirimi Yapacak

BofA: TCMB Yıl Sonuna Kadar 250 Baz Puan Faiz İndirimi Yapacak
Google News Icon Takip Et

Bank of America (BofA), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) yılın geri kalanında faiz artırımı yapmasının “olası” olmadığı görüşünü dile getirdi.

BofA ayrıca TCMB’den yıl sonuna kadar 250 baz puanlık faiz indirimi öngördü. TCMB’nin politika faizini 5OO baz puan artışla 50%’ye çıkarmasını ve gecelik borçlanma/borç verme faizlerini bu oranın sırasıyla 300 baz puan altında ve üstünde belirlemesinin etkin faiz artırmınını 650 baz puana getirdiğini aktaran Bank of America, para politikası duruşunun artık “çok kısıtlayıcı” hale geldiğini savundu.

BofA, faiz artışının yanı sıra TCMB’nin son dönemlerde attığı düzenleyici adımların da göz önünde bulundurulduğunda politika duruşunun “çok kısıtlayıcı” bir alana taşındığını düşündüklerini ifade ettti.

“Yıl Sonuna Kadar 250 Baz Puanlık Faiz Artışı Öngörüyoruz”

BofA’ya göre bu gelişmeler göz önüne alındığında TCMB’nin tekrar faiz artırımına gitmesi “çok düşük” bir ihtimal. BofA yaptığı değerlendirmede, TCMB’nin enflasyonda bozulma görülmesi halinde parasal sıkılık düzeyinin artırılabileceği mesajına atıfta bulunarak şöyle dedi:

“Açıklamalarında daha fazla artırıma açık kapı bıraktılar; ancak ücret artışları, fiyat ayarlamaları ve seçim kampanyası harcamalarının etkisi azaldıkça aylık enflasyon eğiliminin ikinci çeyrekte itibaren yavaşlamasını bekliyoruz. Yıl sonunda enflasyonu 42% olarak görüyor ve yılsonuna kadar 250 baz puanlık bir indirimle politika faizini 47,5%’e çekebileceklerini düşünüyoruz”

TCMB, Sürpriz Yapmıştı

Merkez Bankası, dün faizi 500 baz puan artışla sürpriz şekilde 50%’ye çıkardı. TCMB, kararın aylık enflasyonda görülen yükseliş sebebiyle aldığını vurgularken, enflasyon görünümünde bozulmanın devamı halinde parasal sıkılık düzeyinin artırılabileceği mesajı verdi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks