Borsa Haberleri

BofA: S&P 500 5.000’e Ulaşacak, Hisseciler İçin Bir Cennet Görülebilir

November 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
BofA: S&P 500 5.000’e Ulaşacak, Hisseciler İçin Bir Cennet Görülebilir

Bank of America yeni yılda hisseler ve yatırımcılar için büyük umutlar besliyor.

Bankanın ABD hisse ve kantitatif strateji başkanı Savita Subramanian, S&P 500’ün 2024’ü 5.000 seviyesinde tamamlayacağını öngörüyor. Bu, endeks için tüm zamanların en yüksek seviyesi olacak ve dünkü kapanışına göre de 10%’luk bir artış anlamına geliyor.

🎉 Subramanian, “Maksimum makro belirsizliği geride bıraktık. Piyasa şimdiden önemli jeopolitik şokları absorbe etti ve iyi haber şu ki, kötü haberlerden bahsediyoruz.” yorumunu yapıyor. 

Borsalar, son zamanlarda iyi bir görünümde hareket ediyor. S&P 500, cuma günü geçtiğimiz yazdan bu yana en uzun süreli yükselişi olan üç haftalık bir kazanç serisi kaydetti. Bu ay için gösterge endeks 8,4% yükseldi. Bu da endeksin Temmuz 2022’den bu yana gördüğü en büyük aylık artış.

Bu güçlü görünüm, Fed’in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine dair umutların artmasıyla desteklendi. Hatta bazı yatırımcılar gelecek yıl faiz indirimi bekliyor.

Fed’in faiz indirimi yapmasını beklediğimiz için değil, Fed’in başardıkları nedeniyle yukarı yönlü bir beklenti içindeyiz.” diyen Subramanian ayrıca 2024’e doğru bu beklentileri destekleyen diğer nedenleri de şöyle sıraladı:

  • S&P 500 bilançolarının yıllık 6%’dan fazla artması beklentisi
  • Seçim yıllarının “hisseler için olumlu geçme eğiliminde olması

🎯 Döngüsel Sektörler Öne Çıkıyor

Bazı şirketler kendilerini sürüden ayırdıkça 2024’ün “hisseciler için bir cennet” gibi geçeceğini öngören stratejist, “Şirketler (her zaman yaptıkları gibi) daha yüksek oranlara ve enflasyona adapte oldular.” diyor.

Subramanian, yatırımcıların gelecek yıl döngüsel hisselere odaklanması gerektiğine inanıyor. Tüketim, finans, emlak ve enerji sektörlerini “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” olarak değerlendiriyor. 

Subramanian’ın S&P 500 için 2023 yıl sonu tahmini ise 4.600, yani şu anki seviyesinin yaklaşık 1% üzerinde.

BofA: S&P 500 5.000’e Ulaşacak, Hisseciler İçin Bir Cennet Görülebilir

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC