Boeing

Boeing’in Ocak Ayı Teslimatları, Max Krizinden Darbe Aldı

Şubat 13, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Boeing’in Ocak Ayı Teslimatları, Max Krizinden Darbe Aldı

ABD’li uçak üreticisi Boeing’in (BA) uçak siparişleri ve teslimatları, şirketin 737 Max 9’larından birinin gövde panelinin uçuş ortasında patlaması sonucu meydana gelen ve üreticinin geçen yılki yükselişine gölge düşüren kazanın etkisiyle ocak ayında geriledi.

Şirket, aralık ayındaki 67 teslimatla karşılaştırıldığında geçen ay 27 uçak teslim etti ve bu rakam, eylül ayından bu yana görülen en düşük teslimata işaret etti.

Şirket bu dönemde üç Boeing 737 Max uçağı sattı ancak üç ayrı siparişinin iptal edildiğini gördü. Boeing’in rakibi Airbus ise ocak ayında 30 uçak teslim etti.

Boeing yöneticileri, Alaska Airlines’ıa (ALK) ait bir uçağın kapı tapasının patladığı 5 Ocak kazasından bu yana havayolu müşterilerini, yatırımcıları ve düzenleyicileri daha güvenilir bir zemin bulacağına ikna etmek için çabalıyor.

ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu geçen hafta yayınladığı ön raporda, kullanılmayan çıkış kapısı panelini yerinde tutan cıvataların, Boeing’in Washington’daki 737 Max fabrikasında sökülüp geri takılan gövde parçasında eksik olduğunu belirtti.

Boeing CEO’su Dave Calhoun, şirketin tesislerindeki üretim süreçlerini gözden geçirme sözü verirken, ABD Federal Havacılık İdaresi Boeing’in planlanan üretim artışlarını “bu süreçte ortaya çıkan kalite kontrol sorunlarının çözüldüğüne ikna olana kadar” durduracağını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC