Boeing

Boeing’in Haziran Teslimatlarında 27% Düşüş

Boeing’in Haziran Teslimatlarında 27% Düşüş
Google News Icon Takip Et

Boeing (BA), haziran ayı teslimatlarında ticari ve savunma operasyonları genelinde bir düşüş gördü.

ABD’li uçak üreticisi, haziran ayında bu yılın en yüksek aylık toplamı olan 44 ticari jet teslim ettiğini ancak bu sayının geçen yılın aynı dönemine göre 27%’lik bir düşüşü temsil ettiğini açıkladı. 

Şirket bu yıl ise rakibi Airbus’ın 323 uçak teslimatına karşılık toplam 175 uçak teslim etti. Boeing ayrıca, 2024’ün ilk altı ayında 327 brüt sipariş aldığını ve iptallerden sonra net toplam sipariş sayısının 310 olduğunu belirtti. 

Yine de şirket, tedarik zinciri sorunları ve ocak ayında bir 737 MAX 9 jet ile yaşanan bir hava olayı sonrasında artan düzenleyici incelemelere rağmen, yıl sonuna kadar üretimi artırmayı planlıyor. 

Teslimatlardaki bu düşüş, süregelen yasal ve üretim zorlukları arasında geldi. Boeing, haziran ayında bu yılın diğer aylarından daha fazla ticari jet teslim ettiğini vurguladı. 

Öte yandan ABD Adalet Bakanlığı, Boeing’in 2018 ve 2019’da meydana gelen iki ölümcül 737 MAX kazasıyla ilgili olarak bir suç dolandırıcılığı komplosu suçlamasını kabul edeceğini açıkladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Benzinga