Borsa Haberleri

Boeing’in Bu Kez Çin Siparişleriyle Başı Dertte

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Boeing’in Bu Kez Çin Siparişleriyle Başı Dertte

Geçtiğimiz haftaki Alaska Air (ALK) fiyaskosunun ardından Çin’e yapılacak teslimatlarında gecikmeler yaşayan Boeing’in (BA) sıkıntıları bitmiyor. 

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, bu ay Boeing’in 737 MAX araçlarının bir kısmını teslim alması beklenen China Southern Airlines gibi bir dizi havayolu şirketi, Alaska kazasının ardından ek güvenlik incelemeleri gerçekleştirecek. 

Hatırlarsan, geçtiğimiz hafta Alaska Air’in bir Boeing 737 MAX aracıyla gerçekleştirdiği uçuşunda, hava aracının kapısı yerinden fırlamıştı. Durum kısa süre içinde kontrol altına alınmış olsa da uçak üreticisini yeni baskılarla karşı karşıya bıraktı.  

Çin’in gerçekleştireceği ek incelemelerin ne kadar süreceği henüz kesinleşmedi ancak iki yıl önce Boeing’in iki ölümcül 737 MAX 8 kazasının ardından merakla beklenen teslimlerin zamanlamasında yeni bir durgunluğa işaret ediyor. 

ABD ve Çin arasındaki gerilimlerden yararlanması beklenen Boeing’in 737 MAX araçlarının tesliminin devam etmesi, şirketin Çin’de yeniden aktif bir konumda olması için oldukça önem taşıyor. Boeing öngörülerine göre Çin pazarı, önümüzdeki yirmi yıl içinde şirketin küresel uçak teslimlerinin beşte birini oluşturacak. 

Boeing’in Bu Kez Çin Siparişleriyle Başı Dertte

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal