Borsa Haberleri

Boeing’i Üzen Rapor Avustralya’dan Geldi

Haziran 28, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Boeing’i Üzen Rapor Avustralya’dan Geldi

Avustralya ulusal yayın kuruluşunun raporu, Boeing (BA) 737 MAX jetlerinin yeniden havalanmaları için gerekli olan sertifikaları alırken birtakım sorunlar yaşadığını gösteriyor. Beş ay içinde iki ölümlü kazaya konu olan MAX jetlerinin tüm uçuşları, Mart 2019 ve Kasım 2020 arasında tamamen durdurulmuştu. NASA tarafından tutulan veri tabanlarında son 18 ay içinde 737 MAX jetini ilgilendiren yaklaşık 100 ayrı giriş tespit edildi. FAA (Federal Havacılık İdaresi), veri tabanında rutin sorunların yer aldığını ve yakın zamanda yapılan girişlerin 737 jetlerinde kullanılan MCAS (Manevra Karakteristikleri Takviye Sistemi) ile alakalı olmadığını belirtti. Yayınlanan raporun ardından pazartesi günü Boeing hisseleri 2% oranında düştü. 

Boeing Hisseleri Tekrar Düşüyor

Boeing 737 MAX jetleri, beş ay içinde iki ayrı ölümlü çarpışmaya neden oldu ve bu olaylardan sonra şirketin hisselerinde sert bir düşüş yaşandı. Boeing hisselerinde bugüne kadar yaklaşık 30% oranında bir düşüş meydana geldi. Kısa süre önce söz konusu jetle ilgili yayınlanan bir raporun ardından şirketin hisselerinde tekrardan 2%’lik bir azalma gözlemlendi. Ayrıca Boeing hissesinin ortalaması, ABD’nin en büyük şirketlerinin yer aldığı S&P 500 borsa endeksinde 0,3%; Dow Jones sanayi endeksinde ise 0,2% geriledi. 

Boeing Sürece İyimser Yaklaşmaya Devam Ediyor

Boeing sözcüsü, Kasım 2020’den bu yana yeniden kullanılmaya başlanan 737 MAX jetlerin uçuşlarının büyük bir çoğunluğunda herhangi bir sorun yaşanmadığı belirtti. Veri tabanlarında yer alan girişlerin hiçbirinin tek bir uçak tipine özgü olmadığını ve düzenleyici kurumlarla birlikte çalışmaya devam ettiklerini de sözlerine ekledi. Ancak gerek Boeing hisseleri gerek yeni jetlerin sertifikasyon süreçlerinde yaşanan sıkıntılar bu açıklamaların aksini gösteriyor. Kazalarda mağdur olan ailelerin şirketin daha sıkı denetlenmesi için baskı yapmasının Boeing’in MAX 10 jetinin sertifikasyon sürecini sekteye uğratacağı konuşuluyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti