Boeing

Boeing, Spirit Aerosystems’ı 4,7 Milyar Dolara Satın Alacak

Boeing, Spirit Aerosystems’ı 4,7 Milyar Dolara Satın Alacak
Google News Icon Takip Et

Bu yılın başlarında bazı uçaklarıyla gerçekleştirilen uçuşlarda yaşanan kazaların ardından yeniden adı skandallara karışan Boeing (BA), zor durumdaki gövde üreticisi Spirit AeroSystems’ı (SPR) 4,7 milyar dolara satın alacağını açıkladı. 

Boeing’in güvenlik ve kalite kontrolünü geliştireceğini söylediği anlaşma kapsamında şirket, Spirit için Boeing hissesi olarak hisse başına 37,25 dolar ödeyecek. Boeing, Spirit’in borcu da dahil edildiğinde anlaşmanın 8,3 milyar dolarlık bir işlem değerine sahip olduğunu söyledi. Spirit hisseleri geçtiğimiz haftayı 32,87 dolardan tamamlamış ve yaklaşık 3,8 milyar dolarlık bir piyasa değerine ulaşmıştı.

📌 Hatırlayalım: Boeing, mart ayında Kansas merkezli şirketi satın almak için görüşmelerde bulunduğunu açıklamış ancak Alaska Air’a (ALK) ait bir uçuşta neredeyse yeni bir Boeing 737 Max 9’un gövde panelinin havada patlaması Boeing için yeni bir krize yol açmıştı. Spirit, 737 için gövde ve Boeing’in 787 Dreamliner’larının bölümleri de dahil olmak üzere diğer parçaları üretiyor, yani şirketle hâlihazırda bir ortaklığı var. 

Bir resmi belgeye göre, Boeing geçen yıl Spirit’in gelirinin yaklaşık 70%’ini oluştururken, kabaca dörtte biri de Boeing’in ana rakibi Airbus için parça üretiminden geldi.

Yıl sonunda görevinden ayrılacağını açıklayan Boeing CEO’su Dave Calhoun yaptığı açıklamada, Spirit’in şirket bünyesine katılmasının şirketlerin üretim sistemlerini ve işgücünü “tamamen uyumlu hale getireceğini” söyledi.

Düzenleyicilerin, Spirit hissedarlarının ve Spirit’in Airbus uçaklarına tahsis edilmiş operatörlerinin satışının onayına tabi olan anlaşmanın 2025 ortalarında tamamlanması bekleniyor. Spirit’in CEO’su Pat Shanahan’ın da Calhoun’un yerine geçebileceği düşünülüyor.

Bu arada Spirit ile kendi görüşmelerini sürdüren Airbus, şirketle bir anlaşmaya vardığını açıkladı. Airbus tarafından yapılan açıklamada, Avrupalı uçak üreticisinin Airbus uçaklarına adanmış üretim hatlarını satın alması için Spirit ile 559 milyon dolar tazminat ödenmesi konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Bu üretim hatırları arasında A220’nin kanatlarının ve orta gövdesinin üretildiği Belfast, Kuzey İrlanda’daki operasyonlar, Wichita, Kansas’taki A220 direkleri ve Kuzey Carolina’daki A350 gövde bölümleri yer alıyor.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Reuters