Boeing

Boeing Sorunları Bitmiyor: Bu Kez de Southwest Uçuşu Darbe Aldı

April 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Boeing Sorunları Bitmiyor: Bu Kez de Southwest Uçuşu Darbe Aldı

Southwest Airlines (LUV), Boeing 737-800 uçağıyla gerçekleştirilen bir uçuşta, uçağın motor kapağının kalkış sırasında düşerek kanat flapına çarpmasıyla gerçekleşen kazanın ardından Federal Havacılık İdaresi’nin (FAA) yeni bir soruşturma açtığını söyledi.

Kimsenin yaralanmadığı olayda Southwest’in 3695 sefer sayılı uçağı, dün motor kapağının kalkış esnasında kopmasının ardından Denver Uluslararası Havalimanı’na güvenli bir şekilde geri döndü. İçinde 135 yolcu ve altı mürettebat bulunan Houston Hobby havaalanına inen Boeing (BA), uçağı kalkıştan 25 dakika sonra geri indi.

Southwest, bakım ekiplerinin uçağı gözden geçirdiğini söyledi ancak uçağın motoruna en son ne zaman bakım yapıldığını söylemeyi reddetti.

Boeing’in söz konusu Southwest uçuşunda tercih edilen 737-800 modeli, 737 NG olarak bilinen en çok satan 737’nin bir önceki neslinde yer alıyor ve bu nesil de 737 MAX ile değiştirildi.

Boeing, 5 Ocak’ta Alaska Airlines’ın (ALK) 737 MAX 9 modeliyle gerçekleştirdiği bir uçuşta, 16 bin feet yükseklikte bir kapı tapası panelinin yırtılmasından bu yana yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

FAA, dünkü kazanın ardından hız kaybetmeden açılan soruşturmanın yanı sıra, Southwest’in Boeing uçak filosundaki diğer bazı motor sorunlarını da inceliyor.

Perşembe günü bir Southwest 737-800 uçağı, mürettebatın motor sorunları bildirmesinin ardından kalkıştan vazgeçmiş ve Teksas’taki Lubbock havaalanına geri dönmüştü. FAA ayrıca, mürettebatın olası bir motor sorunu bildirmesinin ardından Teksas’taki Austin havaalanına geri dönen 25 Mart tarihli bir Southwest 737 uçuşunu da araştırıyor.

Boeing Sorunları Bitmiyor: Bu Kez de Southwest Uçuşu Darbe Aldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters