Borsa Haberleri

Boeing İlk 787 Dreamliner’ı Teslim Etti

August 11, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Boeing İlk 787 Dreamliner’ı Teslim Etti

Boeing (BA), 2021’den bu yana üretim kusurları nedeniyle sorun yaşadığı 787 Dreamliner modelinin ilk teslimatını gerçekleştirdi. American Airlines (AAL), 787 uçaklarından birini şirketin Güney Carolina fabrikasından aldığını söyledi. Söz konusu modellerin teslimatları bir süredir askıya alınmıştı. Boeing, bu süreçte yaklaşık 5,5 milyar dolar zarar ettiğini söyledi. American ve United Airlines (UAL) gibi Dreamliner müşterileri, genellikle uzun mesafeli uluslararası uçuşlarda kullanılan bu uçakları bir süreliğine bırakmak zorunda kaldı. Boeing ticari uçaklar birimi CEO’su Stan Deal çarşamba günü çalışanlarına yazdığı bir notta, “En yüksek kalite standartlarını karşılamak için gereken zamanı ayırmaya devam edeceğiz.” dedi. 

American Airlines, 787 Dreamliner Satın Aldı

American Airlines, Boeing’in Güney Carolina’daki 787 fabrikasından ilk Dreamliner modelini aldığını duyurdu. Söz konusu satın alma haberi, hava yolu şirketinin CEO’su Robert Isom’un Instagram’da paylaştığı bir gönderiden öğrenildi. Bu teslimat, uzun süredir Dreamliner modeliyle ilgili sorunlar yaşayan Boeing için bir kilometre taşı olarak nitelendirildi. Uçakta tespit edilen sıkıntılar arasında gövdenin bazı bölümlerinde küçük ve yanlış boşluklar da yer alıyordu. Ancak Federal Havacılık İdaresi (FAA), bu hafta başlarında ilgili modelin teslimat için gereken izinleri verdi. FAA vekili Billy Nolen, geçen perşembe günü 787 fabrikasını ziyaret etti ve üretim kalitesini iyileştirmeye yönelik atılan adımları müfettişlerle birlikte inceledi. 

Teslimat Gecikmeleri Boeing’e 5,5 Milyar Dolara Mal Olacak

Boeing, 2021’den beri 787 Dreamliner uçağının teslimatlarını askıya almak zorunda kaldı. Boeing, teslimat gecikmeleri nedeniyle bir süredir nakit sıkıntılarıyla mücadele ediyordu. Şirket, bu yılın başlarında teslimat bekletme sırasında üretim kusurlarının ve üretimdeki düşüşün kendisine 5,5 milyar dolara mal olacağını söyledi. Ayrıca söz konusu beklemeden kaynaklanan maliyetlerin müşterilerden tazmin edileceğini de belirtti.

Boeing İlk 787 Dreamliner’ı Teslim Etti

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı