Borsa Haberleri

Boeing, 787 Dreamliner ile Geri Dönüyor

Haziran 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Boeing, 787 Dreamliner ile Geri Dönüyor

Şirketin ticari uçak bölümü başkanı perşembe günü yaptığı açıklamada, Boeing (BA) 787 Dreamliner’ı hizmete döndürmek için sona yaklaşıldığını belirtti.

Boeing, uzun bir uçuştan sonra 737 MAX’ını hizmete geri döndürürken aldığı dersleri kullanarak Dreamliner üretimine ve teslimatlarına devam etmede “mütevazı adımlarla” ilerlemeye başladı. Boeing’in 737 MAX ile öğrendikleri arasında uçağın karbon kompozit çerçevelerindeki küçük yapısal kusurlar bulunuyor. Aynı kusurların Dreamliner’da da ortaya çıkmaması için şirket, uçağın tüm mekanik ve elektriksel yapılarını tekrardan gözden geçiriyor.

Bu yüzden Bank of America analistlerin Epstein’ın da bu hafta yatırımcılara ilettiği notta belirttiği gibi, Boeing teslim edilmeyen yaklaşık 120 Dreamliner’ı depoda tutarak inceleme ve onarım sürecinden geçiriyor. Ayrıca Boeing şu anda Dreamliner’larını tekrardan piyasaya sürmek için bir yığın evrak işiyle de uğraşıyor. Çünkü Federal Havacılık İdaresi’nin Dreamliner’ın kullanılabilirliği için imza atması gerekiyor. Bu da şirketin teslimatları yeniden başlatma hızını epeyce sınırlıyor.

Hükümet Sorumluluk Ofisi’nin perşembe günü açıkladığı ABD kara ve deniz tabanlı füze savunma programları hakkındaki yıllık raporunda Boeing’in ABD kara tabanlı sistemi için bir füze önleyiciler de teslim ettiği bildirildi.

GAO raporunda, daha önce duyurulmayan aralık ayındaki bu teslimat, “üretim zorluklarını” takiben üç yıl gecikmişti. Bu gecikmenin en önemli sebebi ise Boeing’in füze önleyicilerde yanlış bir bileşen kullanması sonucu yeniden inşaa etmek zorunda kalmasıydı.

Öte yandan tüm bu açıklamalardan sonra Boeing hisseleri, perşembe günkü genişletilmiş piyasa işlemlerinde günü -0,3% ile kapattı. Mart 2020’den bu yana en düşük kapanış fiyatına düştükten sonra son üç işlem seansında da 17% oranında yükseldi.

Boeing, 787 Dreamliner ile Geri Dönüyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti