Borsa Haberleri

Boeing 737 Max 10 Teslimatları 2027’ye Kadar Ertelenebilir – Delta Air Lines

Boeing 737 Max 10 Teslimatları 2027’ye Kadar Ertelenebilir – Delta Air Lines
Google News Icon Takip Et

ABD’li havayolu şirketi Delta Air Lines (DAL), uçak üreticisi Boeing’in (BA) 737 Max 10 uçakları teslimatının 2027 gibi geç bir tarihe kadar ertelenmesini bekliyor. 

Bloomberg’e verdiği bir röportajda Delta CEO’su Ed Bastian, “Teslimatlar 2025 için planlanmış olsa bile yılın sonlarında tamamlanacağını tahmin ediyorduk. Ancak şimdi tahminim teslimatların bir ya da iki yıl daha ötesinde tamamlanacağı yönünde.” ifadelerini kullandı. 

Delta şu anda Max varyantlarından hiçbirini uçuşlarında tercih etmiyor. Max 10, Boeing’in Airbus’ın popüler A321 neo’suna rakip olarak hizmet veriyor ve bekleyen MAX siparişlerinin beşte birinden fazlasını oluşturuyor.

Boeing, 5 Ocak’ta bir 737 Max 9 uçağının bir uçuş ortasında bir kapı tapasının patlamasıyla sonuçlanan olayın ardından ciddi bir incelemeyle karşı karşıya kaldı ve hâlihazırda gecikmiş olan MAX 10 modelinin sertifikasyonu konusunda yeni endişelerle boğuşuyor. 

Boeing’in maksimum 230 yolcu kapasiteli en büyük Max uçağı olan 737-10, ABD Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından sertifikalandırılmayı bekliyor.

Bastion Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Boeing 737 Max ile ilgili “ele alınması gereken birkaç sorun” olduğunu ve havayolu şirketinin Boeing ile görüşmelerinin devam ettiğini söyledi.

Delta, Temmuz 2022’de liste fiyatları üzerinden yaklaşık 13,5 milyar dolar değerinde 100 adet Boeing 737 Max 10 uçağı satın alacağını belirtmişti. Şirketin 30 adet daha satın alma opsiyonu vardı ve uçakları 2025 yılında teslim almaya başlamayı bekliyordu.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters