ABD Borsası Notları

BlackRock, Yönetimindeki Varlıklarda Rekor Seviyeye Ulaştı

April 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
BlackRock, Yönetimindeki Varlıklarda Rekor Seviyeye Ulaştı

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi ABD’li BlackRock (BLK), küresel hisse piyasalarındaki toparlanmanın yatırım danışmanlığı ve yönetim ücretlerini artırmasıyla, ilk çeyrekte yaklaşık 10,5 trilyon dolarla yönetim altındaki varlıklarında (AUM) rekor kırdı.

Küresel hisse piyasaları, dünyanın önde gelen merkez bankalarının para politikalarını sıkılaştırmayı bırakıp faiz indirimlerine yöneleceği beklentilerinin artmasıyla ilk çeyrekte yükselişe geçti ve bu da genel olarak yönetim altındaki varlıklarda artışa neden oldu.

BlackRock, diğerlerinin yanı sıra devlet varlık fonları, sigorta şirketleri ve büyük şirketleri de içeren perakende ve kurumsal müşterilere küresel olarak yatırım yönetimi ve teknoloji hizmetleri sunuyor. 

Şirketin AUM’i ilk çeyrekte bir önceki yıla göre 15% artarken, genellikle AUM’in bir yüzdesi ve BlackRock’ın başlıca gelir kaynağı olan yatırım danışmanlığı ve yönetim ücretleri de yaklaşık 8,8% artışla 3,63 milyar dolara ulaştı.

Ancak toplam net girişler, bir yıl önceki 110 milyar dolar seviyesinden bu yıl 57 milyar dolara düştü. Bunun ana sebebi ise müşterilerin riskli varlıklara geri dönmeden önce faiz indirimlerinin başlamasını görmek istemesi.

Analistler, faiz indirimlerinin başlamasının ardından varlık yönetimi sektörü akışlarının yeniden hızlanmasını bekliyor, zira bu durum şu anda kenarda duran nakit yığınlarının riskli varlıklara geçişini teşvik edebilir.

Öte yandan BlackRock’ın toplam geliri, yüksek performans ücretleri ve teknoloji gelirlerinin etkisiyle bu çeyrekte 11% artışla 4,73 milyar dolara yükseldi. 

Şirketin net geliri de 31 Mart’ta sona eren üç aylık dönemde 1,57 milyar dolara ya da hisse başına 10,48 dolara yükselirken, bir önceki yıl bu rakam 1,16 milyar dolar ya da hisse başına 7,64 dolar seviyesindeydi.

Analist Değerlendirmesi

BlackRock’ın yönetim altındaki varlıkları (AUM) rekor seviye ile dikkat çekerken bu başarının küresel pay piyasalarının toparlanması ve merkez bankalarının faiz indirimleri beklentisi ile desteklendiği belirtilebilir. Şirketin yatırım danışmanlığı ve yönetim ücretleri gelirlerini artırması da BlackRock’ın çeşitli gelir kaynaklarından faydalanma yeteneğini, finansal sağlamlığını ve pazardaki adaptasyon kabiliyetini ön plana çıkarıyor.

Ancak, şirketin toplam net girişlerde gözlemlenen düşüş, yatırımcıların faiz indirimleri başlamadan önce riskli varlıklara yönlenmekte temkinli olduğuna işaret ediyor. Dolayısıyla piyasaya likidite sağlanması ve yatırım akışlarının hızlanması için merkez bankalarının politika değişikliklerinin BlackRock için kritik olduğu söylenebilir Buna rağmen, şirketin toplam gelirlerde artış sağlaması, genel olarak finansal performansının güçlü olduğunu ve zorlu piyasa koşullarına karşı koyabilecek yapıda olduğunu vurguluyor.

BlackRock, Yönetimindeki Varlıklarda Rekor Seviyeye Ulaştı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: BlackRock