Borsa Haberleri

BlackRock, Bitcoin ETF’i İçin Önemli Bir Adım Daha Attı

December 19, 2023 • 2 dakika okuma süresi
BlackRock, Bitcoin ETF’i İçin Önemli Bir Adım Daha Attı

Büyük varlık yöneticilerinden biri olan BlackRock (BLK), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’na sunduğu Bitcoin ETF başvurusunu güncelledi. Revize edilen bu ETF teklifi, ABD’de “emsal teşkil edecek” ilk spot Bitcoin ETF onayını alma yolunda önemli bir adım olarak nitelendiriliyor. 

Güncellenen bu teklifte; BlackRock ETF’nin, SEC’in de desteklediği nakit ödeme mekanizmalarına sahip olacağı belirtiliyor.

Güncellenen Teklif Piyasalara Olumlu Yansıdı

BlackRock ilk olarak geçen ay iShares Blockchain ve Tech ETF’ine başvurmuş ve bir geri ödeme modeli önermişti. Ancak SEC; BlackRock’ın teklifini inceledikten sonra, ETF ürünlerinde doğrudan kripto para birimi kullanmakla ilgili yatırımcı güvenliği ve piyasa manipülasyonu konusundaki endişelerini de dile getirmişti. BlackRock, revize ettiği bu yeni teklifle birlikte yeni ETF oluşturmak için doğrudan nakit kabul edeceğini açıkladı.

Normalde nakit yaratma mekanizmasında yatırımcılar, ETF yöneticisine nakit para ödeme imkanına sahip olur. Böylece ETF yöneticisi nakit parayı kullanarak ETF’in takip ettiği endeksi veya varlığı oluşturur. 

BlackRock’ın; SEC’in görüşüne katılma ve bundan dolayı güncellenmiş teklifte nakit yaratmaya öncelik verme kararı, kripto para piyasası için olumlu bir işaret olarak görülüyor. 

Bu arada, Bitcoin ETF başvurularında yaşanan bu olumlu gelişmeler kripto piyasalarını da etkiledi. Bitcoin 5,5%’in üzerinde bir fiyat artışı kaydetti ve bu da kripto para biriminin 43.000 dolar sınırını aştığını gösterdi.

BlackRock, Bitcoin ETF’i İçin Önemli Bir Adım Daha Attı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CryptoDaily