Borsa Haberleri

Biz Bu Yeşili Özlemişiz!

October 5, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Biz Bu Yeşili Özlemişiz!

Borsa ve Beklentiler

Biz Bu Yeşili Özlemişiz! Wall Street endeksleri, iki yıldan uzun bir sürenin en güçlü iki günlük yükselişini kaydetti! Salı günü S&P 500 ve Nasdaq 100 yaklaşık 3% yükseldi. Endekslerin iki günlük artışı ise sırasıyla 5,73% ve 5,57% oldu. Teknik analistler, özellikle borsanın son iki gündeki gücü göz önüne alındığında, bunu potansiyel olarak yükseliş işareti olarak görüyorlar. Pazar genişliğindeki bir iyileşmenin, pazarın bir trend değişikliğine girebileceğinin sinyalini verdiğini öne sürüyorlar. 

ABD Verilerine Mercek! ABD’de JOLTS Açık İş Sayısı, ağustos ayında Nisan 2020’den bu yana en yüksek düşüşü kaydederek 10,1 milyona geriledi. Analistler, açık iş sayısında beklentilerin üzerindeki düşüşü “iş gücü piyasasının soğumaya başladığına” dair bir işaret olarak yorumladı. ABD’de ağustos ayında açılan yeni iş imkanlarının pandemi başından bu yana en düşük seviyede olduğu ortaya koyulmuş oldu. 

  • Öte yandan ABD ekonomisinde önemli bir yere sahip olan sanayi sektörünün yakın gelecekteki performansına ışık tutan fabrika siparişleri verisi ağustosta, bir önceki aya kıyasla değişim göstermeyerek 548,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Temmuz ayında 1%’lik düşük kaydedilen veride ağustos ayında yatay bir görünüm hakimdi.

Hani Nakit Çöptü? Ray Dalio, Bridgewater Associates’in kontrolünü, yönetim kurulundaki yeni nesil yatırımcılara devretti ancak hâlâ 150 milyar dolarlık hedge fonunun “anlamlı” bir sahibi olmaya devam ediyor. 73 yaşındaki milyarder, işletme kurulu üyesi, kıdemli yatırımcı ve firmanın CIO’larına akıl hocası olacak. 

  • 2020’nin başlarında, yatırımcıları portföylerini nakitten uzaklaştırarak çeşitlendirmeye teşvik eden ve “nakit çöptür” ifadesini kullanan Dalio; bugün, son dokuz ayda hisse senedi ve tahvillerdeki büyük düşüşler sonrasında, tavrını değiştiriyor. Faiz oranları yükselirken ve riskli varlıklar düşerken, şimdi nakit parayı çekici bir alternatif olarak görüyor.

OPEC+ Toplantısı Bugün! OPEC+, bugün petrol arzı kararını vermek üzere toplanmaya hazırlanıyor. OPEC+’ın bu toplantıda, üretiminde piyasa beklentilerinden yüksek bir kesinti yapmaya hazırlandığı düşünülüyor. Bu da arz yönlü endişelere sebep olduğu için petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. Yükselen petrol fiyatları ise petrol şirketlerinin hisselerinin yukarı yönlü hareket etmesine yardımcı olabilir.

  • Kararları Neden Önemli? OPEC’in kendi sitesinde paylaştığı verilere göre dünyada kanıtlanmış petrol rezervlerinin 80,4%’ü OPEC üye ülkelerinde bulunuyor. Dünya genelinde 2022 yılının ilk yarısında günlük ortalama 99 milyon varil petrol üretimi gerçekleşirken bu üretimin yaklaşık 29%’u OPEC üyeleri tarafından sağlanıyor.
  • Ne Bekleniyor? Bloomberg’e konuşan delegelere göre OPEC+ günde 1 milyon varilden fazla petrol üretim kesintisine gidebilir, delegeler üretim kesintisinin 2 milyon olabileceğine işaret etti. Eğer bu gerçekleşirse, pandemiden bu yana yapılan en büyük üretim kesintisi olacak. 

Ex’den Next Olur Mu? Elon Musk yine şaşırtmadı! Musk, davalık olduğu sosyal medya şirketi Twitter için yeniden teklif verdi! Teklifinde hisse başına 54,2 dolarlık fiyatı değiştirmediği iddia edildi. Musk, 13 Mayıs tarihinde sosyal medya şirketi Twitter’ı yaklaşık 44 milyar dolara satın alma anlaşmasının geçici olarak askıya alındığını duyurmuştu. Musk’ın teklifiyle Twitter hisseleri, kısa süreli olarak işleme durdurulmasının ardından 22,24% değer kazandı.

Yerli ve Milli Çip Üretimi: Micron Technology (MU), New York’taki yarı iletken fabrikasına 100 milyar dolara kadar yatırım yapacak.Şirket, yerli çip üretimini artırmak için önümüzdeki 20 yıl içinde New York’ta bir bilgisayar çipi fabrikası kompleksi inşa etmeyi planladığını ve yatırımı da bu amaçla yaptığını söyledi. 

KORKU: Borsada son iki gündür yaşanan yükselişle birlikte yatırımcı duygusu, haftanın ortasında aşırı korkudan “KORKU” bölgesine ilerledi.

Biz Bu Yeşili Özlemişiz!
  • Ne anlama geliyor? Bu endeks, finansal piyasalardaki yatırımcıların duygularını ölçer. Büyük düşüşlerin yaşandığı zamanlarda yatırımcılarda genellikle korku duygusu hakimken büyük yükselişlerin yaşandığı zamanlarda ise genellikle açgözlülük duygusu hakimdir.
  • Nasıl değerlendirmeliyim? Bu gösterge yatırımcılar tarafından genellikle, ünlü yatırımcı Warren Buffett’ın “Herkes açgözlüyken korkak ol, herkes korkarken açgözlü ol.” sözü ile değerlendirilmektedir.

Bu Hafta Neler Var?

ABD Eylül Ayı ADP Tarım Dışı İstihdam: 5 Ekim Çarşamba, TSİ 15.15 

Beklenti: 205 Bin

Nasıl Okunmalı? Devletin açıklayacağı tarım dışı istihdam verisinden 2 gün önce yayınlanarak bu veriye yönelik bir beklenti oluşturur. Beklentilerin üzerinde gelmesi pozitif yorumlanabilir.

ABD Eylül Ayı ISM İmalat Dışı Satın Alma Endeksi: 5 Ekim Çarşamba, TSİ 17.00 

Beklenti: 56

Nasıl Okunmalı? Ülkedeki hizmet sektörünün ekonomik performansına yönelik en önemli verilerdendir. Sektörün ve dolayısıyla ekonominin üretim, iş gücü ve ihracat gibi önemli alanlardaki performansını simgeler. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri ABD Doları’nı güçlendirir. Öte yandan FED’e sıkılaştırmaya devam etmesi için cesaret verebileceğinden dolayı borsaya kötü yansıyabilir.

ABD Eylül Ayı Tarım Dışı İstihdam: 7 Ekim Cuma, TSİ 15.30

Beklenti: 250 Bin

Nasıl Okunmalı? Güçlü iş gücü, güçlü ekonomi demektir. Beklentilerin üzerinde gelen bir veri doları güçlendirir. Diğer yandan güçlü bir ekonomi FED’in daha emin bir şekilde faiz artırmasını sağlayabilir. Yani iyi haber, kötü bir haber anlamına da gelebilir.

Biz Bu Yeşili Özlemişiz!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı