Analist Notları

Bitcoin’in Adil Değeri Ne? “Dijital Bir Altın” mı? Yoksa Daha Fazlası mı?

Bitcoin’in Adil Değeri Ne? “Dijital Bir Altın” mı? Yoksa Daha Fazlası mı?
Google News Icon Takip Et

Bir zamanlar sadece sanal dünyanın derinliklerinde fısıldanan bir efsane olan Bitcoin, finansal evrenin sınırlarını zorlayarak, “dijital altın” olarak taht kurma yolunda ilerliyor. 

Altın, yüzyıllardır değer saklama aracı olarak kabul edilse de, Bitcoin bu kavramı dijital çağa taşıyarak güncelde altının tahtını sarsıyor. Bitcoin’in sınırlı arzı ve merkeziyetsiz yapısı, onu sadece dijital altın olarak değil, aynı zamanda finansal özgürlüğün bir simgesi olarak da öne çıkarıyor.

Yaklaşık iki yıl önce, JPMorgan, Bitcoin’in “adil değerini” belirlemeyi amaçlayan bir analiz yayınladı. 

Dünyanın en büyük kripto parasına olan ilgi ve son zamanlarda yükselişin 60.000 doların üzerine çıkmasıyla, bu analizi yeniden ziyaret etmek iyi bir fikir gibi görünüyor. 

Çünkü yatırım bankasının değerleme çerçevesinin belirli kusurları olsa da, Bitcoin’in fiyatını ve bundan sonra nereye gidebileceğini düşünmek için kıymetli bir yol.

Hazırsan başlayalım!

JPMorgan, Bitcoin’in Adil Değerini Nasıl Hesaplamıştı?

İlk olarak, yatırım bankası, Bitcoin’in toplam piyasa değerinin, yatırım amaçlı özel olarak tutulan tüm altınların toplam piyasa değerine eşit olduğunu varsayarak Bitcoin için uzun vadeli teorik bir fiyat hedefi hesapladı. 

Bu varsayım, Bitcoin’in “dijital altın” olduğu, yani dijital çağda bir değer saklama aracı olduğu giderek artan argümanına dayanıyor. Sonuçta, kripto para, parlak metal ile birçok benzer özelliği paylaşıyor: sınırlı arzı var, dayanıklı, değiştirilebilir, daha küçük “küçük parçalara” bölünebilir.

Dünya Altın Konseyi’ne göre, dünyada 212.582 metrik ton çıkarılmış altın var ve toplam piyasa değeri neredeyse 14 trilyon dolar. Ancak, Bitcoin’in toplam piyasa değerini bu rakamla eşitlemek tam olarak adil olmaz. Çünkü bu altının neredeyse yarısı mücevher olarak kullanılıyor ve 17%’si merkez bankaları tarafından rezerv olarak tutuluyor. 

Bu yüzden JPMorgan’ın odaklandığı rakam, yatırım amaçlı özel olarak tutulan altın miktarıdır; yani, bireyler ve yatırımcılar (hem perakende hem de kurumsal) tarafından bir değer saklama aracı olarak tutulan altın. 

Bu rakam, özel bireyler ve yatırımcılar tarafından sonuçta sahip olunan altın ETF’leri tarafından tutulan tüm külçeleri de içeriyor.

JPMorgan’a Göre Bitcoin’in Adil Değeri

Dünya Altın Konseyi’ne göre, yatırım amaçlı özel olarak tutulan 47.454 ton altın var. Bu, veri sayfasında “külçeler ve madeni paralar (altın destekli ETF’ler dahil)” olarak adlandırılan şeydir.

Bir ton, 32.150,7 troy ons’a eşittir ve bugünün altın fiyatı olan troy ons başına yaklaşık 2.030 dolar ile özel olarak tutulan altının toplam değerini 3.1 trilyon dolara getirir. Ve bunu dolaşımdaki toplam Bitcoin sayısına (güncelde 19.631.856) böldüğümüzde, her bir token için teorik bir fiyat hedefi olarak yaklaşık 158.000 dolar elde ederiz.

JPMorgan’ın yaptığı varsayım, yatırımcıların portföylerinde değer saklama amaçları için altın kadar eşit miktarda Bitcoin tahsis etmeyecekleri yönündedir çünkü JPMorgan’a göre Bitcoin altından çok daha volatildir ve dolayısıyla çok daha risklidir. 

Bu bir noktada doğru çünkü Bitcoin’in fiyat hareketleri bugün bile altının hareketlerinden yaklaşık üç kat daha volatildir (Volatilite, Bitcoin’in altın karşısında son 180 işlem günü üzerinden yıllıklaştırılmış standart sapması alınarak hesaplanır).

Bitcoin’in Adil Değeri Ne? “Dijital Bir Altın” mı? Yoksa Daha Fazlası mı?

Hipotetik olarak, Bitcoin’in volatilitesi altınla aynı olsaydı, JPMorgan’ın çerçevesi, daha önce hesapladığımız gibi kriptonun adil değerinin Bitcoin başına 158 bin dolar olduğunu varsayacaktır. Ancak gerçekte, Bitcoin daha volatildir; bu yüzden banka bunun yerine bu sayıyı gelecekteki beklenen Bitcoin-altın volatilite oranına böler. Bu, Bitcoin’in göreceli volatilitesi ne kadar yüksek olursa, bu çerçeveye göre adil değerinin o kadar düşük olduğu anlamına gelir.

JPMorgan bu analizi iki yıl önce yaptığında, oran 5x idi ve banka, oranın gelecekte 4x’e düşeceğini ve bu seviyede kabaca sabit kalacağını öngördü. Yani, bu durumda Bitcoin 158.000/4 = 39.500 dolar değerinde olacaktır.

Ancak, durum o zamandan beri değişti. Son iki yıl içinde, Bitcoin-altın volatilite oranı sürekli olarak azaldı, çünkü kriptonun dalgalanmaları zamanla daha hafif hale geldi. Oran şu anda 3x’te duruyor, bu da Bitcoin’i 158.000/3 = 52.667 dolar olarak değerlendirir ki bu da bugünkü fiyatına çok uzak değil. Fakat hedef fiyatların oldukça altında kalıyor.

Şayet oranın gelecekte 2x’te sabitleneceğini düşünüyorsanız, o zaman JPMorgan’ın hesabı Bitcoin’in adil değerini 79.000 dolar olarak belirler. 

JPMorgan Neyi Kaçırıyor?

Yatırım bankasının hesabı iyi bir başlangıç noktası olsa da iki ana şeyi hesaba katmıyor.

 1. Bitcoin’in altından daha fazla kullanım alanı var.

Eğer külçe altınınız veya altını izleyen bir borsa yatırın fonunuz varsa, altınınızla pek bir şey yapamayacağınızı muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Buna karşılık, Bitcoin ile yapabileceğiniz bir sürü şey var. İlk olarak, ödeme şekli olarak kullanabilirsiniz. Coinmap’e göre, dünya çapında 30.000’den fazla satıcı şu anda Bitcoin kabul ediyor, bunlar arasında Subway, Starbucks, BMW, Coca-Cola ve Microsoft gibi dünya devi markalar da var. 

İkincisi, aracı olmaksızın ve herhangi bir sansür riski olmaksızın dünyanın öbür ucundaki başka bir kişiye kolayca ve ucuz bir şekilde Bitcoin gönderebilirsiniz, bu da onu para transferi için etkili bir yöntem haline getirir.

Üçüncüsü, merkezi veya merkezi olmayan kredi platformlarında Bitcoin’inizi faiz kazanmak için yatırabilirsiniz. Altın sıfır getiri üretirken, fiziksel olarak tutarsanız muhafaza ve sigorta ücretleri şeklinde saklama maliyetleri de getirir. Ve son olarak, belirli kredi platformlarında diğer kripto paraları – ABD doları gibi fiat para birimlerine bağlı olan stablecoinler dahil – ödünç almak için Bitcoin’inizi teminat olarak kullanabilirsiniz. 

 1. Bitcoin’in arzı daha sınırlı.

Nisan ayında gerçekleşecek “yarılanma” olayından sonra, her on dakikada 3.125 yeni Bitcoin üretimi yapılacak, bu da yılda 164.250 yeni bitcoin anlamına geliyor. Bu, Bitcoin’in arz tabanında yılda sadece 0,8%’lik bir genişleme yaşanması anlamına gelir. Bu da altının arzının artış oranının (1,7%) yarısından azdır (her yıl yaklaşık 3.600 ton madencilik yapılıyor).

Dahası, yer altında kanıtlanmış 59.000 ton altın rezervi var. Bu, altının arzının sonunda 28% veya yeni altın rezervleri keşfedersek daha fazla artacağı anlamına gelir. Bitcoin’in ise 21 milyon ile sert bir sınırı var, bu da Bitcoin’in arzının mevcuttan en fazla 7% artabileceği ancak daha fazla olamayacağı anlamına gelir. Bazı insanlar, kullanıcıların dijital cüzdan anahtarlarını unutması, kriptoyu çıkmaz adreslere yanlışlıkla göndermesi vb. nedenlerle, Bitcoin’in gerçek arzının bu 21 milyonun da altında kalacağını dahi savunuyor.

Ve Bitcoin’in doğal olarak sınırlı arzı, teoride, onu daha nadir bir varlık yaparak altına kıyasla değerini artırabilecek bir unsur olarak dikkat çekiyor. Yani Bitcoin doğası gereği yükselmesi için sınırlı arz ile ortaya çıkarılmış bir yatırım aracı, peki “2024 yılında Bitcoin’i ne bekliyor?” sorusunun cevabını aşağıda yanıtlayalım.

Bitcoin’i Ne Bekliyor?

Bitcoin’in fiyatı tarihsel olarak her dört yılda bir gerçekleşen yarılanma olaylarıyla ilişkili bir döngü izlediği düşünülmektedir. Yarılanma öncesinde ve sonrasında ralliler, geri çekilmeler ve zirve dönemleri gözlemlenmiştir. Geçmiş performans her zaman gelecekteki sonuçları göstermese de, bu çerçeve tarihsel eğilimlerin tekrar olması durumunda Bitcoin fiyatı hakkında tahminler yapmak için kullanılabilir.

Daha önce Riot Platforms (RIOT), Marathon Digital (MARA), TeraWulf (WULF), CleanSpark (CLSK), Cipher Mining (CIFR), Hive Blockchain (HIVE) gibi Bitcoin ile korelasyonu yüksek madencisi şirketler hakkında hazırladığımız incelemeye buradan ulaşabilirsin.

Bitcoin fiyatının geçmişi büyük ölçüde Bitcoin yarılanmaları etrafında şekillenmiştir. Yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi tartışılabilir olsa da, şimdiye kadar her döngünün bir öncekine benzeyen bir deseni olduğu inkar edilemez. Para arzındaki dalgalanmalar, faiz oranları, jeopolitik olaylar ve hakim piyasa duyarlılığı gibi çeşitli makroekonomik faktörler Bitcoin fiyatını etkileyebilir.

Yarılanma ve Bitcoin fiyatı arasında nedensel bir bağlantı kurmak zor olsa da, bu göstergenin tarihsel güvenilirliği ve ağın işleyişi hakkında bazı temel gerçekler birleştirildiğinde, bilgilendirilmiş çıkarımlar yapabiliriz.

Yarılanma olaylarının Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi büyük ölçüde basit arz ve talep meselesine dayanır. Daha az Bitcoin üretiliyorsa ve talep sabit kalırsa veya artarsa, fiyatın yükselmesi beklenir. Ayrıca, madencilerin operasyonel giderlerini karşılamak için satışa sunabilecekleri Bitcoin miktarı yarıya indirilir, bu da piyasadaki genel satış baskısını azaltır.

2024 yılındaki yarılanmanın Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisi arz azalırken talebin artması durumunda daha da belirgin olabilir. 

 • İlk yarılanma 28 Kasım 2012’de gerçekleşti ve blok ödülünü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürdü. Yarılanma sırasındaki fiyat 13 dolar, takip eden yılın zirvesi ise 1.152 dolardı. 
 • İkinci yarılanma 16 Temmuz 2016’da gerçekleşti ve blok ödülünü 12.5 BTC’ye düşürdü. Yarılanma sırasındaki fiyat 664 dolar, takip eden yılın zirvesi 17.760 dolardı. 
 • Üçüncü yarılanma 11 Mayıs 2020’de gerçekleşti ve blok ödülünü 6.25 BTC’ye düşürdü. Yarılanma sırasındaki fiyat 9.734 dolar, takip eden yılın zirvesi 67.549 dolardı.

Bitcoin tarihsel olarak düşük faiz oranı ortamında iyi performans gösteriyor olsa da, 2023 yılı yüksek faiz oranları döneminde de iyi performans gösterebildiğini kanıtlamıştır. 2024 yılı ise aynı zamanda faiz indirimlerinin de gerçekleşmesinin beklendiği bir yıl olduğu için Bitcoin fiyat hareketlerini olumlu etkileyebilecek makro rüzgarlara sahip bir yıl olarak gözüküyor.

Bu rüzgarlarla birlikte 2024 yılında Bitcoin’i nasıl bir fiyat hareketi bekliyor birlikte bakalım.

2024 Yılı için Bitcoin Hedef Fiyatları

Bir dizi katalizör ve tarihsel davranışların, analistlerin 2024’te beklenen geniş bir boğa piyasasında Bitcoin’in yeni zirvelere doğru yola çıkacağı öngörülüyor. 

CryptoQuant analistleri bazı sebeplerden ötürü 2024 yılında Bitcoin’in olumlu bir yıl geçireceği beklentisine sahip. Bu sebepleri şöyle sıralayabiliriz:

 1. Piyasa değerleme döngüsü
 2. Ağ aktivitesi
 3. Bitcoin yarılanması 
 4. Makroekonomik perspektif 
 5. Bitcoin spot ETF onayı 
 6. Artan stablecoin likiditesi

Son yükselişle birlikte, kripto para analisti ve Factor LLC’nin Üst Yöneticisi (CEO) Peter Brandt, Bitcoin’e olan iyimserliğini ifade ederken, kripto topluluğu ile sosyal medya platformu X’te (eski adıyla Twitter) ilgi çekici bir tahmin paylaştı.

Peter Brandt’ın analizi, Bitcoin’in son fiyat hareketlerine ve 2025 yılı sonuna kadar kripto varlığının ne kadar yükselebileceğine dair detaylara iniyor. BTC’nin mevcut boğa piyasası döngüsüyle Brandt, gelecek yıl için iddialı bir hedef olan 200.000 dolar belirledi.

Brandt’ın 2025 için ilk Bitcoin fiyat hedefi 120.000 dolardı, ancak son ralliyle birlikte hedefini yukarıda belirtilen fiyata yükseltti. Bu değişiklikler, BTC’nin “15 aylık kanalın üst sınırını” aşarak boğa trendi sergilemesi ışığında geldi.

Ayrıca, mevcut piyasa boğa döngüsünün bu boğa trendi devam ederse “Ağustos veya Eylül 2025’te sona erebileceğini” vurguladı. Ancak, ona göre, bu yorum, Bitcoin’in “geçen haftanın düşük seviyesinin altında kapanması” durumunda geçersiz olacak.

Öte yandan Bitwise Varlık Yönetimi’nin CEO’su Hunter Horsley, Bitcoin fiyatının çoğu insanın tahmin ettiğinden daha erken bir tarihte 250.000 dolara ulaşacağını bekliyor. Ayrıca, bitcoin’in insanların beklentisinden daha hızlı bir şekilde altının toplam pazarına gireceğine inanıyor. CEO’ya göre, bitcoin ETF’leri bitcoin’in halka arz anıydı ve şimdi herhangi bir yatırımcının bir düğmeye basarak erişebileceği bir durumda. Piyasanın 10 kat büyüdüğünü belirtti.

Bitwise, Bitcoin’in bu yıl 80.000 doların üzerinde işlem göreceğini ve yeni bir zirveye ulaşacağını öngördü. Ayrıca, varlık yöneticisi, beş yıl içinde spot bitcoin ETF’lerinin 7.2 trilyon dolarlık ABD ETF pazarının 1%’ini, yani yönetim altında 72 milyar dolarlık varlığı yakalayabileceğini tahmin ediyor. Bu arada Bitwise Bitcoin Fonu (BITB), 10 Ocak’ta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından onaylanan 11 spot bitcoin ETF’inden biriydi.

BitQuant’ın yarılanma öncesi ralli sırasında Bitcoin’in tüm zamanların en yükseğine ulaşılacağına ve yarılanma sonrası zirvede fiyatların 250.000 doların üzerine çıkacağına inandığı bir tahmini var.

CoinCodex’in tahmini ise Bitcoin’in Ağustos 2025’te 170.000 doların üzerinde bir zirve yapacağı ardından fiyatların 95.000 – 100.000 dolar seviyelerine gerilediği yönünde.

Popüler analist CryptoCon ise önceki zirveden yaklaşık 4 yıl sonra kasım 2025 civarında Bitcoin’in yaklaşık 130.000 dolarlık yeni bir zirveye ulaşacağını tahmin ediyor.

Fundstrat’tan Tom Lee, Bitcoin’in bu yıl 150.000 dolara ulaşacağını öngörüyor. Ayrıca, girişim sermayedarı Tim Draper, bu yıl için 250.000 dolarlık Bitcoin fiyat tahminini yeniden teyit etti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg, Tradingview, Forbes, Finimize