Kripto Para Haberleri

Bitcoin’de Yükseliş Döngüsü Başladı

June 3, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin’de Yükseliş Döngüsü Başladı

Bitcoin, her dört yılda bir gerçekleşen ve üretim miktarını yarıya indiren “yarılanma” (halving) döngüleriyle bilinir. Bu döngülerde, yeni Bitcoin arzı yarı yarıya düşer ve aynı petrol gibi üretim azaldıkça fiyat da yükselmeye başlar.

2 ay önce ise yeni bir yarılanma döngüsünün içerisine girdik.

Bitcoin Yükselişleri ve Yarılanma Dönemleri

95 Kat Yükseliş: 2012 Döngüsü

İlk halving, Bitcoin ödülünü 50 BTC’den 25 BTC’ye düşürdü. Bu dönemde fiyatı yaklaşık 13 dolardan dört ay içerisinde 256 dolara (~20 kat), bir sene içerisinde 1.240 dolara (~95 kat) kadar yükseldi.

27 Kat Yükseliş: 2016 Döngüsü 

İkinci halving, ödülü 12,5 BTC’ye düşürdü ve fiyat yaklaşık 680 dolardan bir sene içerisinde 2.900 dolara (~4 kat), bir buçuk sene içerisinde ise 19 bin dolara (~27 kat) kadar yükseldi.

7 Kat Yükseliş: 2020 Döngüsü 

Üçüncü halving, ödülü 6,25 BTC’ye indirdi. Bitcoin fiyatı yaklaşık 9 bin dolardan bir sene içerisinde 65 bin dolara (~7 kat) kadar yükseldi.

2024 Döngüsü

Nisan ayında gerçekleşen yarılanma madencilik ödülünü 3,125 BTC’ye düşürdü. Bitcoin yaklaşık 65-70 bin dolar aralığındayken gerçekleşen bu yarılanma sonrası kaç kat yükseleceğine dair birkaç farklı teori bulunuyor.

Bitcoin’de Yükseliş Döngüsü Başladı

2024 Yarılanması Diğerlerinden Daha Önemli

2024-25 yıllarına yönelik teorilerin temelinde bu döngünün diğerlerinden çok daha farklı, daha boğa görülmesi yatıyor. Çünkü bu yıl Bitcoin yatırımcılarının yıllardır beklediği, kripto paralar için her şeyi değiştirecek bir gelişme yaşandı.

SEC, kripto para dünyasına hem kurumsal hem de bireysel yatırımcıların girişini hızlandıracak, devletler tarafından benimsenmesini sağlayacak ve Bitcoin’i artık finans dünyası tarafından kabul gören bir yatırım aracı statüsüne sokacak olan Spot ETF onayını verdi. 

  • Hem de sadece Bitcoin değil, piyasa değeri en yüksek altcoin olan Ethereum da, Spot ETF’lerinin piyasaya çıkabilmesi için gerekli olan 2 adımlı onay sürecinin ilk adımını tamamladı.

İşte bu yüzden, ETF onayının olmadığı yarılanma dönemlerine kıyasla, Nisan ayında içine girdiğimiz yeni yarılanma döngüsünde çok daha büyük yükselişler yaşanabileceği düşünülüyor.

Bu Döngüde Verilen Hedefler Nasıl?

Bitcoin’de Yükseliş Döngüsü Başladı
Görsele dokunarak büyütebilirsin.

Midas Kripto Hesabını Nasıl Açabilirsin?

Bitcoin’de Yükseliş Döngüsü Başladı

Midas kripto hesabını açabilmen için uygulamanın en güncel versiyonda olduğundan emin olmalısın. Uygulamanı güncelledikten sonra “Yatırım” sekmesinin yanında bulunan “Kripto” sayfasına gelebilir, hesap açma adımlarını takip ederek dakikalar içinde kripto varlık yatırımını yapmaya başlayabilirsin!

Unutmayın, yanınızda çipli yeni T.C. kimlik kartınızı bulundurmanız gerekiyor.

Bitcoin’de Yükseliş Döngüsü Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı