Bültenler

Bitcoin Yükselirken, Kripto Hisseleri Neden Düşüyor?

March 31, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin Yükselirken, Kripto Hisseleri Neden Düşüyor?

Hisse senedi yatırımcıları, Bitcoin’in tekrar ilgi gördüğü ve yükselişe geçtiği bu dönemde, kripto ile ilgili hisse senetlerine aynı ilgiyi göstermiyor. 

  • Bitcoin tekrar yükseliyor: Ocak ayının sonunda altı ayın en düşük seviyesine ulaştığından beri Bitcoin fiyatları, mart ayındaki 13%’lük artış dahil 30%’dan fazla arttı. 
  • Diğer taraftan kripto hisselerindeki durgun sürüyor: Bu arada, Riot Blockchain (RIOT) ve Galaxy Digital Holdings dahil olmak üzere kripto para birimlerine maruz kalan 35 hisseyi izleyen NYSE FactSet Global Blockchain Teknolojileri Endeksi, yılbaşından beri 15%’lik bir düşüş içerisinde seyrine devam ediyor. 
  • Uzman yorumu: Davidson Analisti Christopher Brendler, kripto hisseleri ile ilgili genel olarak şunları söyledi: “Bu şirketlerin tam olarak değerinin ne olması gerektiği ve pazardaki uzun vadeli yerleri hakkında çok fazla tartışma var. Hisse senedi piyasalarındaki, özellikle teknoloji hisseleri arasındaki dalgalanmalar ve daha yüksek faiz oranlarına ilişkin beklentiler de bu hisselerin olumsuz etkilenmesine sebep oldu.

⛏️ Kripto Madenciliği Hisselerinde Sert Düşüş Devam Ediyor

Kripto madenciliği firmaları, Bitcoin’in son sert düşüşünden en çok etkilenenler arasında yer aldı. 

  • Hangi hisseler ne kadar düştü? Hut 8 Mining (HUT), Voyager Digital ve Bit Digital (BTBT)’in hisseleri bugüne kadar 25% düşerken, Marathon Digital Holdings (MARA) yaklaşık 10% düştü.
  • Rekor düşüş Stronghold’dan geldi: Stronghold Digital Mining (SDIG), dördüncü çeyrek kazançlarının beklentileri karşılamaması nedeniyle 32%’lik bir gerileme yaşadı. Bu hayal kırıklığı sonrası şirket gelecek yıl için beklentilerini düşürdü.
  • Sert düşüş madencilerin kârlarını baskılıyor: Madenciler için, kripto fiyatlarındaki herhangi bir düşüş, doğrudan sağlam kar marjlarını sıkıştırmaya başlıyor. 
  • Madenciler için bir iyi bir kötü haber: Bitcoin’in son zamanlardaki toparlanması bu baskıların bir kısmını hafifletirken, Ukrayna’daki savaşın bir sonucu olarak geçen ay enerji fiyatlarındaki artış, çalışmak için büyük miktarda elektrik tüketmesi gereken madenciler için işletme giderlerinin artmasına yol açtı. 

💰 Kripto Şirketlerinin Tek Çıkar Yolu: Çok Fazla Sermaye Toplamak

Brendler’e göre, “Bitcoin rallisi kripto şirketleri için güzel haber ama daha sağlam bir öz sermaye ortamı elde etmedikçe bu ralli sorunları çözmekte yetersiz kalır çünkü bu şirketlerin hepsinin büyüme hedeflerine ulaşmak için çok fazla sermaye toplaması gerekiyor.”

  • Amerikalı kripto devi Bitcoin satın almak için para arıyor: MicroStrategy (MSTR), Silvergate Capital (SI)‘in bir yan kuruluşundan, daha fazla Bitcoin satın almak için kullanmayı planladığı 205 milyon dolarlık bir kredi aldığını duyurdu.
  • Bitcoin’in fiyatında son durum ne? Bitcoin bugün itibarıyla 47.205 dolar seviyelerinde hareket ediyor. 

📉 Öne Çıkan Kripto Hisselerinde Son Durum Ne?

Kripto hisselerinin ABD borsalarında düşüşü devam ediyor. İşte öne çıkan kripto hisselerinin borsalardaki son durumu:

Bitcoin Yükselirken, Kripto Hisseleri Neden Düşüyor?

👉 Not: Eğer bu yazımızı Midas uygulamasından okuyorsan, sen de bu tarz listeleri kendi uygulaman üzerinden oluşturabilirsin. Ayrıca bahsettiğimiz şirketlerin hepsine sayfanın en üstünden ulaşabilir, “Hisse Detay” sayfalarına giderek şirketleri inceleyebilirsin.

📁 Bu Haberi Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Bitcoin Is Hot But Traders Give Crypto Stocks Cold Shoulder

Bitcoin Yükselirken, Kripto Hisseleri Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı