Borsa Haberleri

Bitcoin Yarılanması Tamamlandı: Sırada Ne Var?

April 22, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin Yarılanması Tamamlandı: Sırada Ne Var?

Bitcoin ağı, cuma akşamı dördüncü “yarılanmasını” tamamladı. Böylece madencilerin kazandığı ödüller 6,25 bitcoinden 3,125 bitcoine düştü.

Geçtiğimiz haftalarda yarılanmaya ilişkin beklentilerin yanı sıra makro faktörlerin de etkisiyle oldukça dalgalı seyreden Bitcoin fiyatı, şimdiye kadar yarılanmadan pek etkilenmiş gibi görünmüyor. 

Cuma günü 64 bin dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin, bugün ise 2%’in üzerinde yükselerek TSİ 19.30’da 66 bin 180 dolar seviyelerinde hareket etti.

Bitcoin’deki bu artışa paralel olarak Marathon Digital (MARA), Riot Platforms (RIOT), CleanSpark (CLSK) ve Iris Energy (IREN) gibi kripto para madencileri de haftanın ilk işlem gününde değer kazandı.

Mekanik olarak, yarılanmanın kendisi kısa vadede Bitcoin fiyatını etkileyen bir durum olmamalı ancak birçok yatırımcı, kripto para biriminin önceki yarılanmalardan sonraki performansına dayanarak önümüzdeki aylarda kripto para biriminde büyük kazançlar bekliyor. 

Bitcoin yarılanması madencilere verilen teşvikleri yarıya indirir ve Bitcoin kodunda zorunlu kılındığı üzere yaklaşık her dört yılda bir gerçekleşir. Bunun amacı, Bitcoin ihracını yavaşlatmak, böylece bir kıtlık etkisi yaratmak ve kripto paranın dijital, altın benzeri kalitesini korumasını sağlamaktır.

Geçmişe baktığımızda 2012, 2016 ve 2020 yarılanmalarından sonra Bitcoin fiyatı, yarılanma günü fiyatından döngü zirvesine kadar sırasıyla yaklaşık 93 kat, 30 kat ve 8 kat arttı.

📝 “Kripto Artık Hisselere Çok Benziyor”

Yarılanma artık geride kaldı ve bazı analistlere göre Bitcoin fiyatını yarılanmanın yanı sıra etkileyecek bir dizi makro faktör de var. 

Standard Chartered’ın kripto para kolu Zodia Markets’dan Mick Roche, “Şu anda ortaya çıkan jeopolitik olaylar, yarılanmadan kaynaklanan herhangi bir etkiden daha büyük bir etkiye sahip. Bu da İran ve İsrail arasındaki gerilimin azalması olarak algılanabilir.” diyor.

Yatırımcıların daha geniş bir Ortadoğu çatışması korkusuyla aldıkları bazı savunma pozisyonlarını tersine çevirmesiyle, hisseler bugün geçen haftaki kayıplarının bir kısmını telafi etti. 

Avusturyalı kripto para komisyoncusu Bitpanda’nın CEO’su Eric Demuth, Bitcoin’in giderek daha geniş piyasa duyarlılığına bağlı olduğunu ve yarılanma etrafında net bir perakende ticaret faaliyeti modeli olmadığını söyledi:

Kripto zaten hisselere çok benziyor. Teknoloji hisselerine yatırım yapan aynı insanlar artık kriptoya da ilgi duyuyor.

Bitcoin Yarılanması Tamamlandı: Sırada Ne Var?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, CNBC1, 2