Borsa Haberleri

Bitcoin, Yarılanmadan Önce 69 Bin Doları Görebilir – 10x Research

Şubat 19, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Bitcoin, Yarılanmadan Önce 69 Bin Doları Görebilir – 10x Research

Kripto para birimi boğalarının (artış beklentisi) dolar ve Hazine tahvili getirilerindeki artışı görmezden gelmesiyle son aylarda gözle görülür bir rallinin tadını çıkaran Bitcoin, geçtiğimiz hafta 2021’den bu yana en yüksek seviyesini gördü. 

Fiyatlarda bir geri çekilme olası görünse de, yaygın inanç geniş çaplı yükseliş trendinin devam edeceği yönünde. Öyle ki, fiyatların Bitcoin blokzincirinin 19 Nisan’da gerçekeşecek dördüncü madencilik ödülü yarılanmasından önce 69 bin dolarlık rekor seviyeyi tekrar ziyaret edeceği ve hatta potansiyel olarak aşması bekleniyor.

Bu öngörüler, geçmiş verileri ve göreceli güç endeksi (RSI) adı verilen bir teknik analiz göstergesini inceleyen 10x Research’ten geliyor. 

💡 Yarılanma Öncesi Yükseliş Eğilimi

1 trilyon doların üzerindeki piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi konumundaki Bitcoin’in yarılanmadan 12-16 ay önce dibe vurduğu ve yarılanmadan bir yıl önce ve sonra yükseliş trendine girdiği teorisi artık yaygın olarak biliniyor.

Ancak yatırımcılar için daha da önemlisi, yarılanmaya odaklanan önceki üç döngü, arz genişlemesinin hızını 50% azaltan yarılanmaya sekiz hafta kala fiyatların 30%’un üzerinde arttığını gösteriyor. 

Yarılanma kapsamında Bitcoin blokzincirindeki blok başına verilen madenci ödülü 19 Nisan’da yarıya inecek ve 6,25 BTC’den 3,125 BTC’ye düşecek.

10X Research’ün kurucusu Markus Thielen “Bitcoin yarılanma öncesinde 60 gün içinde ortalama 32%’lik bir ralli yapıyor.” dedi. 

Şu an 52 bin doların üzerinde seyreden Bitcoin’de geçmiş verilere göre mevcut seviyelerden 32%’lik bir yükseliş, fiyatların yarılanma gününde ya da öncesinde rekor seviye olan 69 bin dolara yakın işlem görebileceği anlamına geliyor.

Thielen, “Son üç yarılanma döngüsünden elde edilen kanıtların gösterdiği gibi, Bitcoin yarılanmasına ne kadar yaklaşırsak Bitcoin’in yükselme olasılığı o kadar yüksek olur. Kripto topluluğu içinde yarılanmanın yükselişe yol açacağı algısı yüksek olduğu için bu sefer de durum farklı olmayacak.” ifadelerini kullandı.

ABD merkezli spot borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) güçlü girişler, geleneksel yatırımcılar arasında da bir yükseliş beklentisi olduğunu gösteriyor. Bu ETF’ler, yatırımcıların tokenları saklama zahmetini atlayarak kripto para birimine yatırım yapmalarına olanak tanıyor.

💡  Aylık RSI Yukarı Yönde

Göreceli güç endeksi veya kısaca RSI, genellikle 14 gün, hafta veya ay gibi belirli bir süre boyunca fiyat hareketlerinin hızını ve değişimini ölçen bir momentum göstergesidir. 70’in üzerindeki seviyeler, fiyatlarda güçlü bir yukarı yönlü ivmeye işaret eder.

Bitcoin’e bakarsak, bir hafta önce Bitcoin’in 14 günlük RSI göstergesi aralık ayından bu yana ilk kez 80’in üzerine çıktı. 10X Research’e göre, önceki 14 RSI sinyalinden 12’si, takip eden 60 gün içinde ortalama 54%’lük bir kazanç sağlayarak hızlanan yükseliş trendlerinin habercisi oldu.

Thielen, “Referans olarak, son sinyal tetiklendiğinde Bitcoin 48 bin 294 dolardan işlem görüyordu ve eğer geçmiş herhangi bir rehberse, Bitcoin bu sinyale dayanarak 74 bin 600 dolara yükselebilir.” diyor. 

Ancak şunu da unutmamak gerekir: Geçmiş performans gelecekteki sonuçları garanti etmez ve makroekonomik faktörler tek başlarına trendler oluşturabilir veya mevcut trendleri bozabilir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CoinDesk