Kripto Para Haberleri

Bitcoin, Yarılanma Öncesi Toparlanıyor

April 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin, Yarılanma Öncesi Toparlanıyor

Bitcoin, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının risk iştahını azaltması ve doların son beş ayın en yüksek seviyesine çıkmasına neden olmasıyla hafta sonu yaşanan sert kayıpların bir kısmını telafi etmeye başladı.

Toplam 1,3 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin, jeopolitik gerilimlerin yol açtığı satış dalgasıyla hafta sonu 61 bin dolara kadar geriledikten sonra TSİ 17.00’de son 24 saatte 2%’nin üzerinde yükselerek 66 bin dolar civarında işlem gördü. 

Bitcoin’deki toparlanma, altcoinlere de olumlu yansıdı ve piyasa değeri bakımından Bitcoin’den sonra en büyük kripto para birimi Ether, yaklaşık 5% artışla 3.200 doların üzerinde yükseldi. 

⚡️ Jeopolitik Gerilimler Azaldı, Asya’dan ETF Desteği Geldi

Bitcoin, özellikle İran’ın cumartesi günü İsrail’e karşı insansız hava aracı ve füze saldırısı başlatmasının ardından kötüleşen risk iştahı nedeniyle darbe aldı. Bu durum, yatırımcıların büyük ölçüde dolar ve altın gibi güvenli liman varlıklarına yönelmesine neden oldu.

Böylece dolar, son beş buçuk ayın en yüksek seviyesine çıkarken, altın fiyatları da rekor tazeledi. 

Genellikle piyasalarda artan risk iştahından faydalandığı için dolardaki güç Bitcoin üzerinde önemli bir baskı noktası oldu. 

Ancak Bitcoin, İran-İsrail çatışmasının daha fazla tırmanmayabileceğine dair işaretler sayesinde biraz rahatladı. İran, İsrail’e yönelik saldırısını sonlandırdığının sinyalini verirken, İsrailli bakanların da acil bir misilleme yapmayı düşünmedikleri bildirildi.

Yine de, artan jeopolitik gerilimler Bitcoin ETF’lerine girişleri de etkiledi ve son zamanlarda hızları belirgin bir şekilde azaldı.

Ancak Citi henüz ETF’lerden umudunu kaybetmemiş. Citi analistleri bir notta, “Bitcoin ETF girişleri, özellikle ETF lansmanlarından sonraki ilk birkaç aydaki hıza kıyasla çok kademeli olarak arttı. Akışların, merakla beklenen yarılanma olayına doğru ilerlerken bile Bitcoin fiyatları için (özellikle haftalık bazda) ana itici güç olmaya devam etmesini bekliyoruz.” yorumunu yapıyor.

Ayrıca kripto para birimlerine bir destek de Asya’dan geldi. Bazı para yöneticileri, Hong Kong’un bugün ilk spot bitcoin ve ether ETF’lerini şartlı olarak onayladığını ve şehrin Asya’da kripto para birimlerini ana akım bir yatırım aracı olarak kabul eden ilk şehir olmasının önünü açtığını söyledi.

En az üç offshore Çinli varlık yöneticisi yakında spot ETF’lerini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Harvest Fund Management ve Bosera Asset Management’ın Hong Kong birimleri ayrı ayrı yaptıkları açıklamalarda, ETF’leri sunmak için Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu’ndan (SFC) şartlı onay aldıklarını söyledi.

Yatırımcılar ayrıca, önümüzdeki günlerde gerçekleşmesi beklenen ve Bitcoin madencilerinin gerçekleştirdikleri işlemler karşılığında aldıkları Bitcoin “ödüllerini” yarıya indiren yarılanma olayını da dört gözle bekliyor. Çünkü tarihsel olarak Bitcoin fiyatı, yarılanmayı takip eden aylarda yükseliş eğilimi gösterdi.

Bitcoin, Yarılanma Öncesi Toparlanıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing, Reuters