Borsa Haberleri

Bitcoin Yarılanma Öncesi Geri Çekildi, Bernstein Umudunu Yitirmiyor

April 17, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin Yarılanma Öncesi Geri Çekildi, Bernstein Umudunu Yitirmiyor

Son dönemlerde yarılanma etkinliği heyecanıyla hareketlenen kripto para birimleri, makro gelişmeler, Ortadoğu gerginliği ve kâr toplama eğilimiyle ekside seyrediyor. 

Toplam 1,2 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin, 73 bin dolarlık rekor seviyesini gördükten haftalar sonra TSİ 17.30’da son 24 saatte 1% düşüşle 62 bin dolar civarına geriledi. 

Ortadoğu’da hafta sonu İran ve İsrail arasında artan gerilimin ardından yatırımcıların kâr toplama eğiliminin artması ve Fed’in faiz indirimlerine yönelik umutların azalması, Bitcoin’deki düşüşün ana sebepleri arasında olarak gösteriliyor. 

Fed Başkanı Jerome Powell dün yaptığı açıklamada, yapışkan enflasyonun Fed’e faiz oranlarını düşürmeye başlamak için çok az güven verdiğini söyledi.

Powell’ın yorumları, yatırımcıların haziran ayında faiz indirimi beklentilerini daha da azalttı. CME Fedwatch aracına göre, piyasalar şimdi haziran ayında 25 baz puanlık bir indirim için 18%’den daha az bir şans ve Fed’in faizleri sabit tutması için yaklaşık 80%’lik bir şans görüyor. 

Sektörün genellikle düşük faizli, yüksek likiditeli bir ortamda geliştiği göz önüne alındığında, faizlerin daha uzun süre daha yüksek seyretmesi genellikle kripto piyasaları için olumsuz bir işaret olarak değerlendiriliyor. 

👀 Yarılanma Öncesi Bitcoin Madencilerini Kaçırmayın – Bernstein

Öte yandan yatırımcılar şimdi odağını yarılanma etkinliğine çevirdi. Bernstein, bugün yayınladığı bir araştırma raporunda, “madenci korku faktörünün” yaklaşan yarılanma öncesinde zirvede olduğunu ve yatırımcıların Riot Platforms (RIOT) ve CleanSpark’ı (CLSK) satın almalarını önerdi. 

Şirkete göre piyasa, bu şirketleri üstün uygulamaları ve hashrate’i kendi kendine çıkararak pazar lideri oldukları için ödüllendirebilir. 

Analistler Gautam Chhugani ve Mahika Sapra, “Tarihsel olarak, Bitcoin fiyatındaki kırılma her zaman yarılanma olayını takip etmiş ve bazen yarılanmadan birkaç ay sonra gerçekleşmiştir. Bununla birlikte, mevcut 2024 döngüsünde ocak ayındaki borsa yatırım fonu (ETF) onayları, yarılanma öncesinde güçlü bir fiyat artışına yol açtı.” dedi ve Bitcoin’in yavaşlayan ETF girişlerinin ardından yalnızca son 10 günde 15% kadar düştüğüne dikkat çekti.

Bernstein, madencilik hashrate’lerinin daha düşük ödüllere uyum sağlaması ve ETF girişlerinin devam etmesinin ardından Bitcoin’in yükseliş eğiliminin yarılanmadan sonra devam etmesini beklediğini söyledi.

Bitcoin Yarılanma Öncesi Geri Çekildi, Bernstein Umudunu Yitirmiyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CryptoQuant, CoinDesk