Borsa Yorumları

Bitcoin ve Nvidia Korelasyonu Son 1 Yılın Zirvesinde

Mart 15, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin ve Nvidia Korelasyonu Son 1 Yılın Zirvesinde

Piyasanın en popüler alanları olan kripto para birimleri ve yarı iletkenlerin en çok konuşulan iki isiminin hareketi, yatırımcılar ve uzmanların değerleme endişeleri ortasında birbirine oldukça yakın seyrediyor. 

Piyasa değerine göre lider kripto para birimi Bitcoin, geçen haftaki rekor seviyesi 73 bin 798 dolara göre yaklaşık 8% geri çekildi. Ancak CoinDesk verilerine göre fiyatlar yılbaşından bugüne hâlâ 60% artıda. Öte yandan Nvidia, 974 dolarlık zirvesinden 9%’a yakın gerildi. Yine de yılbaşından bugüne 77,5%’lik bir yükselişin tadını çıkarıyor. 

Beş yıl içinde Bitcoin’in piyasa değeri 70 milyar dolardan 1,43 trilyon dolara yükseldi. Benzer şekilde, Nvidia’nın piyasa değeri de yaklaşık 100 milyar dolardan 2 trilyon doların üzerine çıktı.

ChatGPT ve diğer üretici yapay zekâ projelerinden Nvidia işlemcilerine yönelik artan talep, çip üreticilerinin değerlemelerindeki artışın ana sorumlusu oldu diyebiliriz. Bitcoin’deki artış da ağırlıklı olarak Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından perakende yatırımcıların yeni varlığa akın etmesinden kaynaklandı. 

TradingView’e göre, Bitcoin ve Nvidia arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısı, kasım ayında pozitife dönerek Mayıs 2023’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 0,86’ya yükseldi. 

52 haftalık korelasyon, Temmuz 2020’den bu yana sürekli pozitif seyretti ve şimdi Ocak 2023’ten bu yana en yüksek seviyesi olan 0,88’e ulaştı.

📝 Küçük bir not: 0,80’in üzerindeki bir katsayı, Bitcoin ve Nvidia’nın yüksek oranda ilişkili olduğunu ve aynı yönde hareket etme eğiliminde olduğunu gösteriyor.

Yatırım yönetimi şirketi GMO da dahil olmak üzere bazı piyasa gözlemcileri, yapay zekâ çılgınlığının 2000 yılında patlayan dot-com balonuna benzediğine endişe ettiğinden, bu istatistiksel ilişki oldukça dikkat çekici.

GMO’nun Baş Yatırım Stratejisti Jeremy Grantham, ChatGPT’nin Aralık 2022’de piyasaya sürülmesinin yapay zekâ konusunda genel farkındalığın artmasına yardımcı olduğunu ve ardından yapay zekâ hisseleriyle yaşanan ilişkinin sönmeye başlayabilecek bir “balon içinde balonu” temsil ettiğini söyledi. 

Hatırlarsan hem Bitcoin hem de Wall Street’in teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi, Aralık 2022’de dibe vurmuştu.

Grantham, “Bunun gibi her teknolojik devrime – internetten telefonlara, demiryollarına veya kanallara kadar – erken dönemde büyük bir borsa balonu eşlik etti çünkü yatırımcılar teknolojinin nihai olasılıklarına odaklandı ve çok uzun vadeli potansiyelin çoğunu hemen fiyatlandırdı.” dedi ve yapay zekâyı bir balon olarak nitelendirdi.

Grantham, “Bu tür devrimlerin çoğu, sonunda genellikle ilk yatırımcıların görebildiği kadar ve hatta bazen daha da dönüştürücüdür ancak yalnızca ilk balonun patladığı önemli bir hayal kırıklığı döneminden sonra.” diye ekledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CoinDesk