Borsa Haberleri

Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

January 22, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri yeni haftaya ağırlıklı olarak ekside başlarken, TerraUSD stablecoin’inin arkasındaki şirket olarak bilinen Terraform Labs iflas başvurusunda bulundu. 

Singapur merkezli şirket, ABD’deki bir iflas mahkemesine sunduğu dosyada, 100 ile 500 milyon dolar aralığında varlık ve borçları olduğunu belirtti.

Terraform Labs, söz konusu süreçte çalışanlara ve satıcılara yönelik tüm mali yükümlülükleri ek finansman gerektirmeden karşılayacağını söyledi. Şirket ayrıca Web3 tekliflerinin genişletilmesine devam etmeyi planlıyor.

Terraform Labs yaptığı açıklamada, “Başvuru, TFL’in Singapur ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nu (SEC) içeren davalar kapsamında, devam eden yasal işlemler sürecinde iş planını yürütmesine olanak tanıyacak.” ifadelerini kullandı. 

Söz konusu SEC davası, düzenleyicinin 1 dolarlık fiyatı sabit tutmak için tasarlanmış bir stablecoin olan TerraUSD’nin ve TerraUSD ile yakından ilişkili olan Luna token’ının iki yıl önceki çöküşünün ardından gelmişti.  

Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Geçtiğimiz günlerde bir federal yargıç, kripto para dolandırıcılığı iddiasıyla SEC’nin şirkete ve kurucu ortağı Do Kwon’a açtığı 40 milyar dolarlık davasını erteledi.

Kwon ve Terraform Labs, iki yıl önce çöküşü dünya genelindeki kripto piyasalarında türbülansa neden olan iki kripto para biriminden sorumlu tutulmuştu.

TerraUSD Mayıs 2022’de 1 dolarlık sabit fiyat seviyesini koruyamayınca her iki kripto para birimi de 40 milyar doların üzerinde kayıplar görmüştü.

⛓️ Kripto Paralar ve Madencilik Hisseleri Ekside

Şirketin iflas başvurusunun ardından Bitcoin TSİ 15.30’da son 24 saatte 2,46% düşüşle 40 bin 179 dolara gerilerken, Ether de 3,98% kayıpla 2.373 dolardan işlem gördü. 

Kripto para birimleri piyasasını hareketlendiren iflas başvurusu, kripto para madencisi hisselerini de olumsuz etkiledi. Piyasa öncesi işlemlerde Riot Platforms (RIOT) ve Cleanspark (CLSK) 3%’ün üzerinde, Marathon Digital (MARA) ve Terawulf (WULF) 2% değer kaybetti. 

Bitcoin ve Kripto Paralar Neden Düşüyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters, Coindesk