Kripto Para Haberleri

Bitcoin ve Ether ETF’lerini Hangi Kripto Paralar İzleyebilir?

May 28, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Bitcoin ve Ether ETF’lerini Hangi Kripto Paralar İzleyebilir?

Kripto para birimleri piyasasını bu yıl hareketlendiren iki önemli borsa yatırım fonu (ETF) onayının ardından Standard Chartered, daha fazlasının yolda olabileceğini düşünüyor. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) ocak ayında 11 Bitcoin ETF’ini onayladığı tarihi adımın ardından geçtiğimiz hafta da Ether ETF’lerine yeşil ışık yandı. Bu beklenmedik hamle, geleneksel yatırımcıların Bitcoin’in yanı sıra artık en büyük ikinci dijital varlığın fiyatını takip eden fonları satın alabileceği anlamına geliyor.

Dahası, İngiliz banka Standard Chartered’ın kripto araştırma başkanı Geoffrey Kendrick, yakında Solana ve XRP’nin de kendi ETF’leri için onay alabileceğini düşünüyor:

Diğer coin’ler için de (örneğin SOL, XRP) piyasalar nihai ETF statülerine bakacak ancak bu muhtemelen 2024 değil 2025’in hikayesi olacak. ETH benzeri diğer coinler de (SEC’nin 2023 XRP davasında menkul kıymet olduğunu iddia ettiği) menkul kıymet değildir. Ancak bazı durumlarda XRP’nin teknolojisi ETH’ye o kadar benziyor ki, SEC’nin ETH pozisyonu göz önüne alındığında bunların menkul kıymet olduğunu iddia etmesi de zor olacaktır.” 

Ether ETF’lerinin onaylanması şaşırtıcı bir hamle oldu çünkü düzenleyici kurum kripto para endüstrisini sert bir şekilde eleştiriyordu. Hatta Wall Street bekçisine karşı açılan yüksek profilli bir davada, SEC’nin Ether’i bir emtia değil bir menkul kıymet olarak tanımlamak istediği bile iddia edilmişti. 

2023 yılında, XRP’nin arkasındaki fintek şirketi Ripple, bir yargıcın XRP’nin perakende yatırımcılara satışının SEC’nin iddia ettiği gibi menkul kıymet olarak nitelendirilmediğine karar vermesiyle SEC’ye karşı kısmi bir zafer elde etmişti.

Bitcoin ve Ether ETF’lerini Hangi Kripto Paralar İzleyebilir?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Decrypt