Borsa Haberleri

Bitcoin ve Coinler Neden Düşüyor?

Bitcoin ve Coinler Neden Düşüyor?
Google News Icon Takip Et

Bu yıla hem Bitcoin’deki yarılanma hem de çeşitli borsa yatırım fonu (ETF) onaylarıyla oldukça hareketli başlayan kripto para birimleri ve madencilik hisseleri, haftanın son işlem gününe ekside başladı. Peki neden?

Yaklaşık 10 yıl önce bir siber saldırının ardından iflas eden Japon kripto para borsası Mt. Gox, saldırıdan etkilenen binlerce müşterisine 9 milyar dolar değerinde token ödemelerine başladı. Platform, 2014’te gerçekleşen ve dönemin fiyatlarıyla yaklaşık 59 milyar dolara mal olan 650 bin ile 950 bin adet Bitcoin’in çalınmasına yol açan bir dizi saldırıya uğramıştı. 

Cuma günü, Mt. Gox iflas biriminin yetkilisi Nobuaki Kobayashi yaptığı açıklamada, belirlenen bir dizi kripto borsası aracılığıyla bazı alacaklılara Bitcoin olarak geri ödemeler yapmaya başladığını söyledi.

Bu borsalara ne kadar para aktarıldığı beliritlmezken, Kobayashi kalan fonların, kayıtlı hesapların geçerliliğinin teyit edilmesi ve kayyum ile belirlenen kripto borsaları arasındaki görüşmelerin tamamlanması da dahil olmak üzere bir dizi koşul yerine getirildikten sonra alacaklılara iade edileceğini söyledi. 

🤔 Kripto Paralar Neden Düşüyor

Bu görünüm karşısında Bitcoin, bir yıldan uzun bir sürenin en büyük haftalık düşüşünü yaşamaya hazırlanırken, yatırımcıların Mt. Gox’tan gelen coinlerin olası satışı konusunda endişelenmesiyle düştü. 

Toplam 1 trilyon dolarlık piyasa değeriyle kripto para birimlerinin belirleyicisi Bitcoin, sabah saatlerinde 53 bin dolara kadar indikten sonra, son 24 saatte 10%’un üzerinde değer kaybederek TSİ 15.15’te 55 bin dolar civarında işlem gördü.  Bitcoin’den sonraki ikinci en büyük kripto para birimi Ethereum da 14% değer kaybıyla 3 bin doların altına indi. 

Kripto para birimlerindeki bu düşüş madencilik hisselerine de olumsuz yansıdı. Kripto para madencilik sektörünün popüler hisselerinden Marathon Digital (MARA) 6%, Riot Platforms (RIOT) 5%, Iris Energy (IREN) 7%, Hut 8 (HUT) 8%, CleanSpark (CLSK) 5%, TeraWulf (WULF) 6% değer kaybetti. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Coinmarketcap