Kripto Para Haberleri

Bitcoin Toparlanıyor: Uzmanlara Göre Bu Daha Başlangıç

April 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Bitcoin Toparlanıyor: Uzmanlara Göre Bu Daha Başlangıç

Bitcoin, geçen haftaki dalgalı görünümünün ardından, artan yatırımcı coşkusu da dahil olmak üzere bir dizi faktörün birleşimiyle yeni haftaya yükselişe başladı.

Kripto para borsa yatırım fonlarına (ETF’ler) girişler, ikinci çeyreğin iki haftalık bir çıkış serisini kırarak güçlü bir açılışa yönelmesiyle hız kazandı.

İlk spot Bitcoin ETF’leri ocak ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından onaylandı. Bu ETF’ler ABD borsalarında işlem görüyor ve kurumların ve perakende yatırımcıların dayanak varlığa doğrudan sahip olmadan Bitcoin’e yatırım yapmalarına olanak tanıyor.

Bitcoin’de artışı destekleyen bir diğer faktör de 20 Nisan’da gerçekleşmesi planlanan ve enflasyonu kontrol altına almak için Bitcoin arzını sınırlamak üzere tasarlanan Bitcoin yarılanması. Dört yılda bir gerçekleşen ve Bitcoin madencilerinin aldığı ödülün yarıya inmesine yol açan bu olay, tarihsel olarak Bitcoin’in fiyatında bir artışa yol açma eğiliminde. 

Cronos Labs Genel Müdürü Ken Timsit, “Tamamen mekanik bir bakış açısıyla Bitcoin yarılanması olayı, işlem ücretlerinden elde edilen doğrulayıcı gelirini tamamlayan doğrulayıcı ödülleri için kullanılan Bitcoin yaratma hızını azaltıyor. Her yıl üretilen yeni Bitcoin sayısı şu anda maksimum 21 milyon Bitcoin arzının 1,6%’sını oluşturuyor. Şimdi bu sayı 0,8%’e düşecek.” diyor.

Dijital para birimi, son 12 ayda 140%’tan fazla artış gösterdi ve 13 Mart’ta 73 bin doların üzerine çıkarak rekor kırdı. Geçen haftaki dalgalanmaların ardından bu hafta ise 72 bin doları gördükten sonra Bitcoin, TSİ 18.30’da son 24 saatte 3% artışla 71 bin 725 dolardan işlem gördü. 

Bitcoin, tarihsel olarak yarılanmadan sonra yükseliş eğilimine girse de bu yıl durum farklı. Yarılanma öncesi tarihi rekorunu kıran ve mevcut seviyelerden daha da yükselmesi beklenen Bitcoin için uzmanlar da umutlu.

Blocksquare CEO’su Denis Petrovcic, “Bu boğa (artış beklentisi) farklı. ETF’ler Bitcoin’i kurumsal alana taşıdı ve uzun vadeli yatırımlar için ciddi bir oyuncu haline getirdi. Ufukta Nisan 2024 ortasında Bitcoin’in yarılanması olayı görünürken, potansiyel olarak uzun süreli piyasa değişimlerine bakıyoruz.” yorumunu yapıyor.

SkyBridge Capital’den Anthony Scaramucci de Bitcoin’e yönelik iyimserliğini sürdürüyor ve yalnızca ilk çeyrekte ETF’ler üzerinden Bitcoin’e 10 milyar doların üzerinde bir giriş olduğunu ve aynı kilometre taşına ulaşması bir yıl süren eşdeğer altın ETF’inin büyümesini geride bıraktığını vurguluyor. Scaramucci, mevcut döngüde Bitcoin için 170 bin dolarlık ılımlı bir hedef belirlemiş.

Bitcoin Toparlanıyor: Uzmanlara Göre Bu Daha Başlangıç

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing